Божиновски: Животот не е ни убав, ни лесен, ни уживање. Иако во друго ве убедуваат

  Еден од проблемите на модерниот човек е константно инсистирање да му е добро. Да ужива, да е задоволен. Да е сѐ по негово. И кога малку ќе има отстапка од то замислени уживање и убаво тогаш има дисфункција. Животот не е ни убав, ни лесен, ни уживање. Иако во друго ве убедуваат.

Continue Reading

(Видео) Претседателот на Анкарагучу го нокаутираше судијата

Натпреварот меѓу Анкарагучу и Ризе ќе се памети долго, не поради ремито (1:1) и квалитетот на фудбалот, туку по она што се случи по завршувањето на натпреварот. Во регуларниот дел покрај двата гола, судијата покажа и два црвени картони. Ризе до бод дојде во 97.минута со голот на Аргентинецот, Адолфо Гаич. Веднаш што судијата Хамит Улул означи крај на натпреварот, …

Continue Reading

Зеленски во Вашингтон: Се надевам дека Украина може да смета на помошта од САД

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави денеска на американскиот Национален одбранбен универзитет дека се надева дека сè уште може да смета на Соединетите држави, започнувајќи ја клучната посета на Вашингтон поради прашањата за виталната американска безбедносна помош. „Нема да се откажеме. Знаеме што треба да направиме и можете да сметате на Украина и се надеваме дека ќе можеме да сметаме на …

Continue Reading

Скопје вечерва меѓу првите десет најзагадени градови во светот

Скопје вечерва е на деветтото место на назагадени градови во светот. Според податоците кои ги објави AQAir, индексот на квалитетот на воздухот во главниот град во вечерните часови изнесува 162, што укажува на ниво опасно по здравјето. Во исто време, концентрацијата на ситните честички прашина ПМ 2,5, кои продираат длабоко во белите дробови и можат трајно да му наштетат на …

Continue Reading

Принцот Хари загуби судскиот спор со таблоид: Ќе мора да плати отштета од 48.000 фунти

На британскиот принц Хари (Хари) денеска му беше наложено да плати 48.000 фунти на издавачката куќа „Мејл он сандеј“, откако го загуби судскиот спор против британскиот таблоид што го тужеше за клевета. Меѓу многуте тужби поднесени од помладиот син на кралот Чарлс III (Чарлс) против британски весник, една се однесува на напис за неговата полициска заштита додека бил во ОК. …

Continue Reading

Битиќи во Куманово: Членството во ЕУ ќе не воведе во нова ера на стабилна и безбедна енергетска иднина

„Членството во Европската Унија(ЕУ) ќе не воведе во една нова ера исполнета со соработка, иновации и одржливи практики, поттикнувајќи изградба на силна и меѓусебно поврзана енергетска инфраструктура, отпорна на шокови, стабилна во испораката на електрична енергија во вашите домови. ЕУ, ќе значи енергетски безбедна иднина, која ќе биде изградена во здрава животна средина“, порача заменикот на претседателот на Владата задолжен …

Continue Reading

Седум играчи се на „црната листа“ на Покетино

Менаџерот на Челзи, Маурисио Покетино во својот тим не гледа седуммина од ростерот кој во монетов го има во Челси. Интересно, четворица од седуммината кои се пречкртани во Челси дојдоа пред една година. По поразот од Евертон, Покетино јавно објави дека сака средба и детална анализа со раководството на клубот, за да може Челзи да излезе на пазарот и да …

Continue Reading

Арсовска: Украсувањето е започнато, а како и секоја година, главниот град ќе блесне со Новогодишна магија на 15-ти декември

Не ја разбирамe потребата, веројатно во недостаток на останати аргументи и оваа година во истиот период како на тајмер, партиските војници да констатираат дека „Скопје е тажно“ и дека „Скопје нема да се накити“ за време на Новогодишните празници. Секоја година истите луѓе се демантирани. Не од нас, туку од граѓаните кои се фотографираат со Новогодишните украси во градот. За …

Continue Reading

Скопје за Нова Година ќе биде накитено, но за драстично пониска сума, велат од Градот

Скопје ќе блесне со Новогодишна магија на 15-ти декември, велат од прес-службата на Град Скопје. Од тука информираат дека градот ќе биде украсен, но за драстично пониска сума од она што досега секоја година се трошело на украсување на градот преку, како што се наведува, сомнителни набавки. „Некој треба да одговори како трошел по фирмички за китење годишно помеѓу 90.000 …

Continue Reading