Палестинците штрајкуваат на Западниот Брег поради војната во Газа: Затворени продавници, училишта и владини канцеларии

Продавниците, училиштата и владините канцеларии денеска беа затворени низ Западниот Брег и Источен Ерусалим, бидејќи Палестинците објавија генерален штрајк во знак на протест против израелската војна против Хамас во Појасот Газа. Палестинските активисти ги повикаа компаниите, јавните работници и вработените во образовните институции да штрајкуваат во знак на солидарност со Газа. Многу Палестинци одговорија на повикот за штрајк и се …

Continue Reading

Моравјецки не доби доверба во парламентот, Доналд Туск номиниран за нов премиер на Полска

На конзервативната влада на Матеуш Моравјецки и’ беше изгласана недоверба во полскиот парламент, со што е отворен патот за коалицијата предводена од Доналд Туск да ја преземе функцијата оваа недела. Доналд Туск и официјално е номиниран за следен премиер на Полска, а со ова гласање недоверба се става крај на осумгодишното владеење на Партијата на правото и правдата. Гласањето доаѓа …

Continue Reading

Сообраќајна несреќа попладнево кај Плетвар, сообраќајот е во целосен прекин

Сообраќајот кај превојот Плетвар е во целосен прекин поради сообраќајка. Од АМСМ информираат дека несреќата се случила попладнево околу 16:45 часот под каменломот. Засега нема информации за природата на повредите на учесниците во несреќата.

Continue Reading

На регионот му се потребни мерки за олеснување на транспортот и трговијата

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, оствари билатерална средба со Един Форто, министер за транспорт и врски на Босна и Херцеговина. На средбата двајцата министри ги потврдија добрите односи помеѓу Северна Македонија и Босна и Херцеговина и заклучија дека двете земји остануваат силно посветени на реализација на инфраструктурните проекти со цел зацврстување на регионалната соработка. На средбата се отвори …

Continue Reading

Oслободени уште десет навивачи на Динамо Загреб од грчките затвори

Дополнителни десет навивачи на Динамо Загреб денеска беа ослободени во Грција, со што вкупниот број се искачи на 40, објави грчката новинска агенција АНА. Во петокот грчките власти ослободија 30 хрватски државјани кои од август беа во истражен затвор поради учество во конфликтот со навивачи на грчкиот АЕК, во кој загина еден поддржувач на атинскиот клуб. Навивачите денеска беа ослободени …

Continue Reading

Спасовски: Вие студентите сте силата која ќе ја влече државата кон подобра иднина во Европската Унија

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамките на проектот „Отворен кабинет“ како дел од концептот „МВР за ГРАЃАНИТЕ“, беше домаќин на студентите од Институтот за безбедност, одбрана и мир од Филозофскиот факултет при Универзитетот Св. „Кирил и Методиј“ во Скопје. Студентите имаа можност да за запознаат со дел од функционирањето на Министерството за внатрешни работи, при што ја посетија …

Continue Reading

Битиќи претседаваше со седмата седница на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска претседаваше со седмата седница на Советот на Националната инфраструктура на просторни податоци (НИПП). На седницата стана збор за повеќе актуелни прашања кои се поврзани со реализираните активности во 2023 година, а кои беа составен дел од Годишниот извештај за реализација на Годишната програма за НИПП за …

Continue Reading

Алексеј Навални исчезна од затвор

Адвокатите на Алексеј Навални велат дека изгубиле контакт со него и не знаат каде се наоѓа во моментов, пренесува Си-Ен-Ен. Рускиот опозициски лидер и жесток критичар на Владимир Путин беше затворен во казнена установа источно од Москва. Неговата портпаролка Кира Јармиш изјави дека тој денеска требало да се појави на суд преку видео врска, но не се појавил. Таа рече …

Continue Reading

На Палевски во Турција одреден му е екстрадициски притвор од 40 дена

На Љупчо Палебски, кој е осомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и на Панче Жежовски, одреден му е 40-дневен екстрадициски притвор во Турција. „Амбасадата на Република Северна Македонија во Анкара испрати допис до Министерството за правда во кој информира дека ни доставува добиена Нота од МНР на Република Турција, како одговор на Нотата доставена од Амбасадата на РСМ во Анкара …

Continue Reading