Полицијата трага по 22-годишна девојка во Скопје

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје, велат од полицијата. Оттаму додаваат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Хименез урна рекорд на Луис Суарез стар 13 години

Напаѓачот на актуелниот холандски шампион Феенорд, 22-годишниот Мексиканец Сантијаго Хименез синоќа постигна гол во победата на неговиот тим против Волендам во 15. коло од Ередивизија. Неговата неверојатна статистика оваа сезона е 20 гола и три асистенции на 18 натпревари. Со својот последен гол успеа да се запише во историските книги на холандскиот фудбал. Тој оваа календарска година постигна 31 гол …

Continue Reading

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него, стана вирално на интернет. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион додека противракетниот систем „Железна купола“ соборува ракети од Појасот Газа. Video from tonight shows a passenger aircraft landing at Ben Gurion airport of …

Continue Reading

(Видео) Ливерпул со пресврт победи на „Селхарст Парк“

Foto/ EPA Фудбалерите на Ливерпул по пресврт го совладаа Кристал Палас со 2:1 во 16. коло од Премиер лигата. Со оваа победа Ливерпул се искачи на челната позиција на табелата со бод и натпревар повеќе од Арсенал, додека Палас остана на 14. позиција со 16 бодови. Првото полувреме донесе просечен фудбал на „Селхарст Парк“, Ливерпул немаше ниту еден удар кон …

Continue Reading

„Дали е тоа правда?!“ – Ердоган бесен поради американското вето за резолуцијата за Газа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повика на реформи во Советот за безбедност на Обединетите нации, осудувајќи го фактот дека Соединетите држави можеа да стават вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа и покрај огромната поддршка за предлогот од други земји. – Барањето на Советот за безбедност на Обединетите нации за прекин на огнот беше одбиено само со …

Continue Reading

Ужасна смрт на тинејџер (16): роднина му пришол со компресор „да се пошегува“, па му ги разнел цревата

16-годишно момче од Индија починало од внатрешни повреди откако маж му вметнал црево за компримиран воздух во ректумот „за забава“ во индиска фабрика, пишува „Дејли мејл“. Според пишувањата на медиумите, М.С.(16) се шегувал со Д.Г.(21), друг вработен во споменатата фабрика, кога работникот го грабнал цревото од машината за чистење и го турнал во ректумот на тинејџерот. Полицијата соопшти дека ненадеен …

Continue Reading

Барселона планира да ги откупи Португалците

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта потврди дека клубот ќе се обиде да ги откупи Жоао Кансело и Жоао Феликс. Португалеците во каталонскиот тим пристигна од Манчестер Сити, односно Атлетико Мадрид, а Лапорта тврди дека наскоро треба да почнат преговори со нивните клубови. „И Кансело и Феликс покажаа дека имаат иднина во клубот и дека сакаат да останат дел од Барселона, …

Continue Reading

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Израелските сили застрелаа и убиле Палестинец на Западниот Брег, а друг им подлегнал на раните од израелскиот напад еден ден претходно, пренесува АП. Палестинското Министерство за здравство соопшти дека 25-годишниот маж кој денеска им подлегнал на раните бил застрелан за време на рација за апсење во бегалскиот камп Фара во петокот. Седуммина беа убиени во оваа рација, меѓу нив и …

Continue Reading

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да се зборува бидејќи уште не се искористени сите правни лекови. Очекува претстојнава седмица Турција да ги земе нашите барања во постапката. -Многу е рано да се зборува за што било како што кажавме и пред два дена. Релативно брзо ние …

Continue Reading