(Видео) Евроголот на Руибал му донесе бод на Бетис против Реал

Foto/ EPA Фудбалерите на Бетис и Реал Мадрид ремизираа 1:1 во 16. коло од шпанската Примера. На „Бенито Виљамарин“, стативата која ја погоди Иско во финишот на натпреварот го спаси Реал од пораз. Брахим Дијаз прв постигна гол, но беше поништен поради офсајд, а во првиот дел добри шанси за Бетис пропуштија Ајосе Перез и Вилијан Жозе. До крајот на …

Continue Reading

(Видео) Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Фото/ facebook.com/fkmakedonijagp1932 Македонија ЃП го крена гласот против Судиската организација. Екипата од Ѓорче Петров попладнево загуби во Гостивар, со гол од пенал во 88.минута, но прашање е како ќе завршеше натпреварот, доколку една минута претходно судијата досудеше пенал за Македонија ЃП. „ Не е само Стојанче Стојанов виновник за ваквите ситуации во 1 МФЛ. Марјан Ристески и оваа Судиска организација …

Continue Reading

Растурала црни магии, решавала проблеми: тинејџерка сaкала да се збогати, вмешала и владика, па ја уапсиле

Тинејџерката К.Н. (19) од Бачка Паланка денеска е уапсена поради сомнение дека сторила кривично дело измама во обид. Таа е осомничена дека на почетокот на декември направила веб-страница наречена „Отец Алексеј“, преку која ги повикувала граѓаните да и се обратат за да им помогне. Наивни луѓе, како што дознаваат српските медиуми, контактирале со неа верувајќи дека навистина комуницираат со отец …

Continue Reading

Речиси 18.000 Палестинци загинаа од почетокот на војната, вели Министерството за здравство во Газа

Министерството за здравство на Газа, предводено од Хамас, тврди дека речиси 18.000 Палестинци се убиени од избувнувањето на војната меѓу Израел и Хамас по нападите на 7 октомври. Министерството соопшти дека 17.700 загинале, а 48.780 биле повредени по израелските воздушни напади и копнените операции на израелските одбранбени сили во енклавата. Бројките не се проверени, а израелските власти постојано велат дека …

Continue Reading

22-годишната скопјанка по која денеска трагаше полицијата, се вратила дома

22-годишната девојка од Скопје, по која се трагаше, е вратена дома. “На 09.12.2023 во попладневните часови во Полициска станица Карпош, Д.М.(53) пријави дека неговата ќерка Т.М.(22) е вратена во домот. За неа во 04.30 часот тој пријави дека се оддалечила од домот, по што полициски службеници преземаа активности за нејзино пронаоѓање”, објави МВР.

Continue Reading

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“. Нејзината мајка плачејќи за српски Телеграф изјавила дека само сака детето што побрзо да го најде и дека се сомнева оти е киднапирана. “Не знам ништо! Само сакам да ја најдам што поскоро. Сега одам во полициска станица. Се враќаше …

Continue Reading

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот „Франш“, јавуваат српските медиуми. Според информациите, таа се качила во автобус на автобуската станица кај Зелени венц. – Само кажа дека заспала во автобусот и оттогаш и се губи секаква трага. На нејзиниот телефон се јавува непознато машко лице. Не …

Continue Reading

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар „Соравија“. Велат дека тој веќе е познат како Трговскиот центар „Али Ахмети“. „На денешен ден, кога Обединетите нации ја одбележуваат 20-годишнината од Декларацијата за борба против корупцијата, со која се изјаснија дека причината за проблемот со неразвиеноста во светот е …

Continue Reading

Османи ќе стане татко по третпат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку статус на Фејсбук објави дека со сопругата го чекаат третото дете. Османи објави фотографија со семејството со натпис „Ние петте!“.

Continue Reading