(Видео) „Жолтата подморница“ потона за 11 минути

Foto/ EPA Реал Сосиедад го декласира Виљареал на гостински терен во 16.коло, во Примера. Баските, кои сезонава изборија место во осминафиналето во Лигата на шампионите, за 11 минути ги решија сите дилеми околу конечниот победник. Во 38. минута Микел Мерино погоди за 0:1, а три минути подоцна и Мартин Зубименди ја затресе мрежата на Виљареал. Во четвртата минута од судиското …

Continue Reading

Вучиќ: Од 94 милиони евра за гасоводот Србија-Бугарија, 50 милиони се подарок од Европската Унија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека од 94 милиони евра колку што чинат изградбата на гасоводот Србија-Бугарија, односно интерконектор до бугарската граница, речиси 50 милиони евра се подарок од Европската Унија, а уште 25 отсто се најповолните кредити од Европската инвестициска банка. Вучиќ изјави дека остатокот, околу 20 милиони евра, се финансирани од буџетот на републиката. Како што …

Continue Reading

(Видео) Дортмунд со десетмина потклекна пред Лајпциг

Foto/ EPA Со фантастичен натпревар заврши саботната програма кога е во прашање 14. коло од германската Бундес лига. Лајпциг, во Дортмунд ја победи Борусија со 3:2 (1:1). По триумфот, трет во последните четири кола, Лајпциг е четврти со 29 бодови, додека Борусија е на петтата позиција со 25 бода. Лајпциг знаше да ги искористи своите шанси, особено исклучувањето на Хумелст …

Continue Reading

Украинскиот парламент ги повика земјите од ЕУ да ги отворат пристапните преговори на самитот во петок

Украинските претставници ги повикаа земјите-членки на ЕУ да го одобрат отворањето на пристапните преговори со Украина на самитот во петок, се вели во соопштението од парламентот. Одлуката беше усвоена со мнозинство гласови, а резултатот на Телеграма го објави претставникот Јарослав Железњак. Украинскиот парламент заседава зад затворени врати поради прогласената вонредна состојба во земјата поради војната со Русија. Некои земји-членки на …

Continue Reading

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

„Навистина ја ценам правилната позиција што ја зазедоа Соединетите држави во Советот за безбедност на ОН“, рече Бенјамин Нетанјаху. „И другите земји треба да разберат дека е невозможно од една страна да се поддржи елиминацијата на Хамас, а од друга страна да се повика на прекин на војната што ќе ја спречи елиминацијата на Хамас“, додаде тој. „Затоа, Израел ќе …

Continue Reading

Силен земјотрес во Романија

Романија попладнево ја погоди земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки институт. Земјотресот се случил на 52 километри северозападно од градот Бузау, кој се наоѓа на истокот на Романија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 136 километри.

Continue Reading

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат Палчо и повика на јавно бесење на министерот за внатрешни, полицијата информира дека веќе се работи на откривање, кој стои зад профилот кој ја сподели сликата со морбидната содржина. Лажниот профил на ФБ кој злоупотребил и фотографија на Велибор Џаровски …

Continue Reading

Воспитувачи, тренери, функционери: уапсени 80 лица за злоставување на деца во Франција

Во Франција оваа недела беа уапсени 80 мажи осомничени за злоупотреба на деца, во голема акција при која беше откриено дека ова зло ги погодува сите општествени категории. Неименуван висок полициски функционер за агенцијата Франс прес изјави дека тоа е најголемата операција спроведена во Франција и дека меѓу уапсените има двајца воспитувачи, спортски тренер и надзорник во домот за деца …

Continue Reading

Ужас во центарот на Белград: судир на трамвај и такси

Вечерва околу 17 часот дошло до судир на трамвај и такси на улицата Караѓорѓева, во близина на белградската автобуска станица. Според извештаите, таксито удрило во трамвајот. Не се знае моменталната состојба на учесниците, како и причината за несреќата. На оваа делница од патот има голема гужва. Истрагата е во тек.

Continue Reading