(Видео) Роналдо со гол го прослави јубилејот

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо го одбележа јубилејниот 1200. натпревар во кариерата со гол за Ал Наср во победата над градскиот ривал Ал Ријад (4:1). По повод големиот јубилеј, на стадионот на Ал Наср во Ријад пред почетокот на натпреварот се одржа пригодна церемонија во чест на 38-годишниот Роналдо. Португалецот постигна гол во 33. минута, а во 45+3. минута му асистираше …

Continue Reading

Без знамиња, химни и само во поединечна конкуренција – Олимпискиот комитет со одлука за руските и белоруските спортисти

Руските и белоруските спортисти ќе се натпреваруваат во поединечна конкуренција како неутрални на Олимписките игри во Париз во 2024 година, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (ИОК).   Тие ќе се натпреваруваат како неутрални, без знамиња, национални амблеми и химни. Светлосините униформи се задолжителни според правилата на Меѓународната гимнастичка федерација. Русија и Белорусија нема да се натпреваруваат во екипни спортови во …

Continue Reading

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да биде технички премиер во период од 100 дена пред изборите, односно од 28 јануари до 8 мај. „Ми претставува особена чест за доделената доверба од партиските органи и секако можам да кажам дека и оваа функција со должна почит и …

Continue Reading

Израел и САД ги отфрлија повиците за прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот. Тој пред Советот за безбедност на ОН рече дека „прекинот на огнот само ја зајакнува контролата на Хамас врз Газа“ и …

Continue Reading

Млади момчиња од Косово настрадаа во Италија, со автомобил излетаа во река

Три лица загинаа кога БМВ-то што го возеле удрило во заштитна ограда во италијанскиот град Португаро, во близина на Венеција, и паднало во река, јави агенцијата АНСА. Жртвите се двајца Албанци од Косово, Ѓ. Е.(20) и А.Х.(22), кои биле во друштво на Ѓ. Т.(21), девојка на еден од младите, која исто така починала. Според италијанските медиуми, во сообраќајна несреќа во …

Continue Reading

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународната мировна конференција е неопходна за да се стави крај на војната во Газа и да се најде трајно политичко решение што ќе доведе до формирање на палестинска држава. Во интервју за „Ројтерс“ од неговата канцеларија во Рамала, 87-годишниот Абас изјави дека конфликтот меѓу Израел и Палестинците достигнал алармантна фаза која бара меѓународна …

Continue Reading

Британка била убиена во 1999 година додека се враќала од ноќен клуб, во 2021 откриена е клучна трага, а убиецот сега е повторно приведен

Полицијата во Сафолк повторно го уапси осомничениот за убиството на Викторија Хол (17), чиешто тело било пронајдено во 1999 година. Како што пишува Дејли Мејл, Викторија исчезнала кога се враќала од ноќен клуб во вечерните часови, а пет дена подоцна, на 24 септември, било пронајдено нејзиното тело. Дваесет години подоцна, во 2019 година, полицијата повторно ја отвори истрагата за овој …

Continue Reading

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар, пренесува АП. Армијата тврди дека пронашла контролна соба на палестинската организација Хамас, со камери, телефони и оружје, во близина на болница во северниот дел на Газа.

Continue Reading

(Видео) Хамас го осуди Израел за фотографиите на приведените Палестинци во долна облека, реагираше и Иран

Висок функционер на Хамас го осуди Израел за, како што велат, грозоморното злосторство врз невини цивили, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од палестински затвореници во долна облека. Изат Ел-Решик, кој се наоѓа во егзил, ги повика меѓународните организации за човекови права да интервенираат за да дознаат што се случило со луѓето од фотографиите и да помогнат во нивното …

Continue Reading