(Видео) Роналдо со гол го прослави јубилејот

Видео-Роналдо-со-гол-го-прослави-јубилејот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортугалскиот фудбалер Кристијано Роналдо го одбележа јубилејниот 1200. натпревар во кариерата со гол за Ал Наср во победата над градскиот ривал Ал Ријад (4:1).

По повод големиот јубилеј, на стадионот на Ал Наср во Ријад пред почетокот на натпреварот се одржа пригодна церемонија во чест на 38-годишниот Роналдо.

Португалецот постигна гол во 33. минута, а во 45+3. минута му асистираше на Отава за 2:0.

На 3:0 зголеми Андерсон Талиска во 67. минута, а на 3:1 намали Енди Греј во 69. минута. Талиска го постигна вториот гол на натпреварот, во 90+4. минута и го постави конечниот резултат.

Во текот на својата кариера, Роналдо одигра за Спортинг 31 натпревар (5 гола), Манчестер Јунајтед 346 натпревари (145), Реал 438 натпревари (450), Јувентус 134 натпревари (101) и Ал Наср 46 натпревари (39). За португалската репрезентација настапи на 205 натпревари и постигна 129 голови.

Пред Роналдо по бројот на натпревари во кариерата се само англискиот голман Питер Шилтон (1.375), уште еден Англичанец Пол Бесток (1.286) и Бразилците голманот Рожерио Сени (1.237) и Фабио (1.212).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK