(Видео) Евертон ги казни грешките на Трипие – Пораз на Њукасл на Гудисон парк

Евертон го декласира Њукасл со 3:0 во 15.коло, во Премиер лигата. Со овој триумф, Евертон и покрај минусот од 10 бода, излезе од опасната зона. Зад него на табелата се Лутон, Барнли и Шефилд јунајтед. Мечот на Гудисон парк беше решен во последните 10 минути, кога Киран Трипие им овозможи на домашните да постигнат два гола. Англискиот репрезентативец направи две …

Continue Reading

Германски институт: Ненадеен пад на меѓународната помош за Украина, земјите се повеќе се двоумат

Германски истражувачи кои ги следат меѓународните пакети помош за Украина објавија дека меѓународната воена и финансиска помош за земјата драстично се намалила во последните месеци. Од август до октомври на Украина и биле ветени пакети помош во вкупен износ од 2,11 милијарди евра, објави денеска Килскиот институт за светска економија (IfW). Ова е нешто повеќе од една десетина од износот …

Continue Reading

(Видео) Стаклото се крши: снимки од земјотресот во Мексико

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико. Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Куалута на длабочина од десет километри. Everything just shook in the United lounge here in Mexico City. Got an alert that it was a 5.5 earthquake. pic.twitter.com/UEpJ08vOII — Yiney Lamborsky (@Yiney_Lamborsky) December 7, 2023 На социјалните мрежи почнаа да …

Continue Reading

Пукал со пиштол на Бит Пазар и нападнал едно лице, уапсен скопјанец

Денеска, од страна на Единица за насилен криминал-ОКСД при СВР Скопје до ОЈО Скопје е поднесена кривична пријава по брза постапка против И.Р.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил неколку кривични дела, и тоа: „Предизвикување општа опасност” предвидено и казниво по член 288, “Насилство” предвидено и казниво по член 386 и “Неовластено изработување, држење, посредување и тргување …

Continue Reading

Осуденик бил нападнат од други затвореници во „Идризово“

26-годишне осуденик бил напданат од страна на други затвореници во „Идризово“. Како што соопштија од полицијата, вчера во 16.00 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека на 05.12.2023 околу 08.30 часот, во полуотвореното одделение во установата, осуденикот Н.Д.(26) бил физички нападнат од повеќе други осудени лица. Надлежните информираат дека се преземаат мерки за …

Continue Reading

Загреб победи во Битола – Пелистер остана на нула во ЛШ

facebook.com/hceurofarmpelister Ракометарите на Еурофарм Пелистер се упте се без победа и без освоен бод во Лигата на шампионите. Во 10.коло, Еурофарм Пелистер доживеа пораз од Загреб 22:23 (10:13). Македонскиот шампион заедно со Целје се двата тима кои се без победата. Пелистер вечерва веројатно ја пропушти последната шанса да запише триумф во Лигата на шампионите, во тоа ги спречи голманот Мандиќ …

Continue Reading

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош од 50 милијарди евра. Во две писма до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Орбан јасно стави до знаење …

Continue Reading

Малолетно девојче прегазено во скопски Аеродром, пренесено е во болница

Малолетно девојче е удрено вечерва од возило на булевар „Србија“, кај бензинската станица „Лукоил“, во Општина Аеродром. Девојчето е пренесено во болница, а екипи на МВР вршат увид на местото на несреќата. Од МВР информираат дека увидот уште не е завршен и дека дополнителни информации ќе има по негово завршување.

Continue Reading

Жирафата Флопи угиналa како резултат на агресивен карцином кој метастазирал и на белите дробови, соопшти ЗОО Скопје

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи, од ЗОО Скопје соопштија дека врз основа на патохистолошки наод, и микробиолошкиот и молекуларен наод од Факултетот за ветеринарна медицина е добиен заклучок во кој се констатира дека жирафата Флопи угинала како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови. „Оваа подмолна болест е …

Continue Reading