Првото селфи на слобода, објави Боки 13

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија од пред Соборниот храм во Скопје. На социјалните мрежи напиша дека ова му е прво селфи на слобода по 4 години. Прво селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ на помош , прво и најважно здравје а потоа се ќе си дојде на свое место“, пишува Боки 13. Тој неодамна …

Continue Reading

Поради снег, забрана за товарни возила на „Ѓавато“

Од АМСМ информираат дека поради врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила на превојот „Ѓавато“ „Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, воведена е забрана за движење на ТМВ, се наведува во официјалното соопштение.

Continue Reading

Доколку има потреба, ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените, вели Бектеши

Според министерот за економија Крешник Бектеши, мерките ги даваат своите резултати во делот на зачувување на животниот стандард. Во случај, како што рече Бектеши, одредена мерка да се злоупотреби не само што ќе биде продолжена, туку ќе ги зајакнат и инспекциските капацитети. Подвлече дека доколку има потреба, ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените на прехранбените производи и по …

Continue Reading

Седум хороскопски знаци кои сакаат луксуз: мора да живеат на висока нога

Сите ние понекогаш уживаме да се почестуваме со малку поскап и необичен подарок. Меѓутоа, хороскопските знаци кои го сакаат луксузот едноставно мораат да живеат така – луксузно. Некои луѓе едноставно уживаат во скапите работи, дури и ако немаат многу пари. Сепак, тоа не им е проблем бидејќи секогаш ќе знаат како да го организираат буџетот за да го добијат тоа …

Continue Reading

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Заменикот претседател на Владата на Република Северна Македонија задолжен за европски прашања попладнево на работна средба со Маргаритис Шинас, Комесарот за промовирање на европски начин на живеење. Фокусот на средбата беше на успешното завршување на скрининг процесот за Северна Македонија и следните чекори кои мора да се превземат во однос на спроведување на реформите за успешно реализирање на нашиот евроинтергативен …

Continue Reading

Кривична за полицаец од Струмица: со негово возило однел затвореник да си заврши работа, па го вратил

ОВР Валандово поднесе кривична пријава против Р.М.(42) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Тој на 23.10.2023, во својство на вработен како затворски полицаец во КПУ – Затвор Струмица, во договор со осуденик кој издржувал казна затвор, со своето моторно возило го пренел до с.Јосифово за да завршат работа со …

Continue Reading

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси, во разговор со Владимир Путин во Москва, ги обвини Западот и САД дека го поддржуваат геноцидот врз Палестинците во Појасот Газа. Путин рече дека е многу важно да се разговара за ситуацијата на Блискиот Исток, особено на палестинските територии, пренесе Ројтерс. Раиси, исто така, го обвини Израел за злосторства против човештвото врз Палестинците во Појасот Газа. …

Continue Reading

Тис: Доколку избие војна во Европа, ќе се браниме со камења

Очајот во европските метрополи кога станува збор за воено индустриското производство само расте, анализираат медиумите во регионот. Според написите, европските резерви на оружје во голема мера се на рекордно ниско ниво, а брзото започнување на воената индустрија која би почнала да произведува доволно количество оружје и опрема за краток временски период не е возможно по толку многу децении запоставување. Потврда …

Continue Reading

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Неодамна од печат во издание на „Арс Ламина“ излезе новата хит-книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф насловена како „Цепај сине“. Како и со сите досегашни изданија, така и овој пат Ѕоф и „Арс Ламина“ целосниот приход од продажбата од оваа книга ќе го донираат во хуманитарни цели. Со средствата од оваа хуманитарна акција ќе се изгради катче за игра и детска …

Continue Reading