Сенаторот Кенеди: „Американците не се будали, иако повеќето оценуваат дека Бајден е стар и му треба супа и рано легнување“

Американците можеби станаа посиромашни за време на Бајден, но тие не се будали и гледаат што се случува, изјави американскиот сенатор Џон Кенеди за „Фокс њуз“. „Само погледнете наоколу. Американците можеби се посиромашни под претседателот Бајден, но тие не се глупави. Тие гледаат дека границата е отворена. Тие чувствуваат инфлација. Тие гледаат неконтролиран криминал. Американците гледаат наоколу и го гледаат …

Continue Reading

Манекенка го тужеше Ексл Роуз за сексуален напад

Фронтменот на американскиот бенд „Gans and Roses“ Ексл Роуз (61) ќе се појави на суд за наводен сексуален напад на поранешната манекенка на Пентхаус, Шајла Кенеди пред 34 години. Таа тврди дека тој ја „влечел како пештерски човек и ја малтретирал, објави „ТМЗ“. Кенеди поднела тужба против Роуз, тврдејќи дека ја врзал и имал секс со неа за време на …

Continue Reading

Балотели: Сè уште сум најдобриот италијански напаѓач

Марио Балотели, контроверзниот италијански напаѓач имаше неколку интересни забелешки по натпреварот меѓу Украина и Италија, кој заврши 0:0. Италија се пласираше на ЕП каде ќе ја брани круната освоена пред три години, а асот на Адана смета дека за него има место во репрезентацијата. „Кога сум здрав, се уште сум најдобриот италијански напаѓач. Сакам да се вратам во репрезентацијата. Секогаш …

Continue Reading

Портпаролот на израелската армија: „Израел се уште е во војна со Хамас, најавената пауза е само оперативна“

Даниел Хагари, главниот портпарол на израелските одбранбени сили (ИДФ), повтори дека планираната претстојна пауза во борбите со Хамас е само „оперативна пауза“. „Израел се уште е во војна со Хамас“, изјави Хагари на прес-конференција одржана претходно денеска, пренесуваат странските медиуми. Тој објасни дека израелските одбранбени сили првенствено биле посветени на враќање на секој заложник дома. „Масакрот во Хамас на 7 …

Continue Reading

Русија со предупредување: Може да се разгори на Корејскиот полуостров

Одлуката на Сеул да го прекине воениот договор со Пјонгјанг може да доведе до конфликт од големи размери, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Одлуката на Јужна Кореја беше донесена како одговор на севернокорејското лансирање на воен сателит. „Како што знаете, на 21 ноември Северна Кореја изврши претходно најавено лансирање на сателит. Сето ова, гледаме, предизвика …

Continue Reading

Далиќ најави заминување по ЕУРО 2024

Репрезентацијата на Хрватска со победата против Ерменија се пласираше на Европското првенство. За селекторот Златко Далиќ ова е четврто големо натпреварување на кое ќе ја води Хрватска. Далиќ изјави дека не е целосно задоволен од играта на Хрватска, во квалификацискиот циклус. Очекува дека ќе бидат подобри на ЕУРО 2024. „Не очекував толку тешки квалификации, останавме без многу играчи, што се …

Continue Reading

(Видео) Двајца загинати во ескплозијата на границата меѓу Канада и САД: „Одеднаш летна во воздух, беше како огнена топка“

Во експлозијата на мостот „Виножито“, во возилото имало двајца патници кои загинале, јавува Си-Ен-Ен. Канадските и американските власти се уште ја истражуваат причината за експлозијата. Канадските власти одржаа прес-конференција, Доминик Лебланк, канадскиот министер за јавна безбедност рече: „Ова е извор на загриженост за владата на Канада и за Соединетите Американски Држави, затоа ја сфаќаме оваа околност многу сериозно, но да …

Continue Reading

Трилер во Битола, Пелистер прими гол во последните секунди и загуби од Пик Сегед

Foto/ facebook.com/hceurofarmpelister Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаја уште еден пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, во драматичен меч Пик Сегед славеше со 28:27, со голот на Сита на осум секунди до крајот на натпреварот. Пелистер како и на претходните натпревари, му дозволи на противникот да стекне предност и потоа да ја брка истата, во овој случај во текот …

Continue Reading

(Видео) Бил Гејтс помина еден ден во канализација во Брисел

Коосновачот на „Мајкрософт“ и милијардер Бил Гејтс (68) го посети Музејот за канализација во Брисел и рече дека работата на отпадните води ги спречува идните пандемии. Во краткото видео објавено на „Инстаграм“, Гејтс рече дека го посетил за да го одбележи Светскиот ден на тоалетот, објави „Брисел тајмс“. „Што правам 10 метри под земјата во Брисел? Одам во канализација. Овде …

Continue Reading