Портпаролот на израелската армија: „Израел се уште е во војна со Хамас, најавената пауза е само оперативна“

Портпаролот-на-израелската-армија-„Израел-се-уште-е-во-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДаниел Хагари, главниот портпарол на израелските одбранбени сили (ИДФ), повтори дека планираната претстојна пауза во борбите со Хамас е само „оперативна пауза“.

„Израел се уште е во војна со Хамас“, изјави Хагари на прес-конференција одржана претходно денеска, пренесуваат странските медиуми.

Тој објасни дека израелските одбранбени сили првенствено биле посветени на враќање на секој заложник дома.

„Масакрот во Хамас на 7 октомври беше геноциден напад“, рече Хагари во својата изјава.

Во оваа прилика, портпаролот на ИДФ ги повтори израелските тврдења дека Хамас оперира од тунелите под болниците во Газа. Хамас претходно ги негираше овие тврдења.

Хагари рече дека ги однел членовите на меѓународните медиуми во Газа за да им бидат покажани „самите факти“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK