(Видео) Фермин со деби гол спаси реми за Барса на Мајорка

Барселона повторно се враќаше во „живот“ и во седмото коло во шпанската Ла лига, каде што 20-годишниот Фермин Лопез им обезбеди 2:2 реми на гостувањето на Мајорка. Ведат Муриќи ја донесе Мајорка во водство по само осум минути игра, а откако Рафиња израмни во 41. минута, Абдон Пратс повторно ги донесе домаќините во водство во финишот на полувремето, користејќи ја …

Continue Reading

(Видео) Јунајтед, конечно, со сигурна победа

Навивачите на Манчестер јунајтед, конечно, можат да бидат задоволни од играта на својот тим, откако „ѓаволите“ стигнаа до рутинска 3:0 победа во третото коло на Карабао купот, англискиот лига куп чии актуелни шампиони се. Со Софијан Амрабат и повратникот во тимот, Мејсон Маунт во тимот, домаќините го отворија резулатот во 21. минута со убавиот гол на Алехандро Гарначо, за само …

Continue Reading

(Видео) Милик доволен за победа на Јуве

Јувентус се „рехабилитираше“ по шокантниот 4:2 пораз од Сасуоло, за во првиот меч од шестото коло во Серија А да осигура минимална 1:0 победа над Лече. Клучниот момент на мечот беше во 57. минута, кога по една мешаница пред голот на гостите, Адриен Рабио му асистираше на Аркадијуш Милик, кој ги осигура трите поени за тимот на Масимилијано Алегри. Јуве …

Continue Reading

Полска бара од Канада да екстрадира нацист од Втората светска војна, премиерот Трудо засрамен

Полскиот министер за образование Пшемислав Чарнек соопшти дека презел чекори за екстрадиција од Канада на 98-годишниот нацист Јарослав Хунка, кој служел во СС дивизијата на Галиција во Втората светска војна. „Со оглед на скандалозните настани во канадскиот парламент во врска со оддавањето почит на член на криминалната нацистичка формација СС „Галиција“, во присуство на претседателот на Украина Володимир Зеленски, презедов …

Continue Reading

Во судир на два приватни авиони во Мексико загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете

Во судар на два приватни патнички авиони во северната мексиканска држава Дуранго загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете, соопштија државните власти. Несреќата се случила на мала земјена писта во градот Ла Галансита, во западниот дел на Дуранго, во понеделникот наутро, јавува indiatvnews. Како што соопшти Државниот секретаријат за безбедност, двата авиони биле лесни авиони „цесна“ и се судриле …

Continue Reading

(Видео) Маж во Словенија пукал од семејна куќа и отворил оган врз полицајците кои го опколиле

Полицијата во Словенија  пред 9 часот утринава добила дојава за пукање, во Драженци во близина на градот Птуј. Маж од семејна куќа пукал и во полицијата, која во меѓувреме ја опколила куќата. Напнатата ситуација траела со часови, пренесува словенечки 24 ur. Пристигнувајќи на местото на настанот пронашле маж со оружје и постојано барале од него да го спушти. Тој одбил …

Continue Reading

Проф. Андовска: Ако добро сум сфатила…

Ако добро сум сфатила, да се земе бугарски пасош подразбира и дека тврдите (и го поткрепувате своето тврдење со документи), па и потпишувате дека вашите предци (родители, баба, дедо, прабаба, прадедо) се Бугари. Како тоа, во актуелната ситуација, некои ликови од политичката сцена сметаат дека е неважно и безопасно? Особено за активни политички чинители? Треба ли да се повторува дека …

Continue Reading

Проф. Ванковска: Ја гледам ситуацијата на Косово и околу Косово, па си мислам

Ја гледам ситуацијата на Косово и околу Косово, па си мислам: доволно ми е побелена косата за да го имам ова дежа ву чувство. Се’ е исто (или слично), ама обратно. Тоа се тие циклуси на конфликтите за кои предаваме. Ниту еден конфликт нема точен почеток и крај, не е права линија. Циклус е! И насилството е во форма на …

Continue Reading

Ретклиф со нова понуда за Јунајтед во обид да се забрза продажбата

Британскиот милијардер, Сер Џим Ретклиф сака да го забрза процесот околу продажбата на Манчестер јунајтед и веќе понудил на семејството Глејзер нов договор во обид да ги примора да го продадат клубот. Јунајтед се во сопственост на непопуларните Американци од 2005, кога платија 790 милиони фунти на клубот, и во ноември објавија дека бараат инвеститори за клубот, со два главни …

Continue Reading