17 ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ И ПРИВАТНИ КОМПАНИИ ГО ИЗБРАА РЕС ЗА СНАБДУВАЧ СО СТРУЈА ВО АПРИЛ

Уште 17 компании и државни институции во текот на април го одбраа Renewable Energy Supply – РЕС за свој снабдувач со електрична енергија. РЕС во текот на минатиот месец даде најповолни понуди за снабдување на УЈП, Државниот завод за статистика, Заводот за ревизија, Агенцијата за катастар, Општина Велес, како и на реномираните стопански субјекти ОКТА, Скопски Пазар, челичарница Железник и …

Continue Reading

Пронајдена марихуана во дом на дваесетгодишен прилепчанец

Полицијата приведе 20 годишен прилепчанец со иницијали Р.Т.  При претресот во неговиот дом и други простории, извршен со судска наредба, полицијата пронашла и одзела марихуана, дробилка, дигитална вага и други предмети. Дваесетгодишниот прилепчнец бил задржан во полициската станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Continue Reading

Собраниска делегација на 61. Генерално собрaние на ПАБСЕК

Делегација на Собранието на Република  Македонија во ПАБСЕК, предводена од Лидија Тасевска, а во чиј состав се и членовите Вјолца Адеми и Благица Ласовска, како и генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова, учествуваат на Пролетното 61. Генерално собрaние на Црноморската организација за економска соработка (ПАБСЕК), што се одржува на 4 и 5 мај во Анкара, во организација на Големото народно …

Continue Reading

Фондација „Небрегово“: Државна награда и стипендија „Блаже Конески“

Да се воведе државна награда „Блаже Конески“ и стипендија за талентираните ученици и студенти за изучување на обемното дело на великанот Блаже Конески и на македонскиот јазик, го обнови барањето фондацијата, сега културно-едукативен центар „Небрегово“ пред родната куќа на Конески во Небрегово. По повод 5 мај денот на македонската азбука и денот на македонскиот јазик, 30-тина ученици од прилепското основно …

Continue Reading

Регионална ревија на песни музика и игри во општина Илинден

Во Домот на култура во Општина Илинден се одржа 21. Регионална ревија на песни, музика и игри на пензионерски здруженија од регионот. Организатор е Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија, а домаќин е Здружението на пензионери – Илинден. Како што информира општина Илинден, домаќинот Здружението на пензионери Илинден, чиј претседател е Васе Ѓорѓиевски, ги поздрави присутните и им посака …

Continue Reading

Изјава на министерот за образование и наука Јетон Шаќири (во живо)

Изјави за медиуми по средбата на министерот за образование и наука Јетон Шаќири со повеќе претставници на академската и експертската заедница во чиј фокус е безбедноста во училиштата и спречувањето насилство помеѓу младите.

Continue Reading

Царинска управа: Запленета голема количина тутун и цигари без акцизни маркички

Во координирана акција на Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со единицата за економски криминал при Одделот за крим полиција при МВР и службени лица од Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршена во текот на вчерашниот ден во Тетово, запленети се 260 килограми тутун, 12.800 парчиња цигари и 240 електронски цигари. – Со ова е …

Continue Reading

Дендиас за меморандумите со Македонија: Секој грчка Влада оценува што е во нејзин интерес

За трите меморандуми со Македонија, кои сè уште не се ратификувани во грчкиот Парламент, министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас во интервјуто за грчкиот информативен портал Ин, вели дека секој грчка Влада оценува што е во нејзин интерес, јави дописничката на МИА од Атина. -Секогаш, секоја Влада оценува кој е националниот интерес и кои карти за преговарање треба …

Continue Reading