Советот на Европа ја критикуваше работата на службата за спасување на бродот со мигранти во Грција, кога се удавија стотици луѓе

Советот на Европа денеска ја повика Грција да ја разјасни улогата на нејзината крајбрежна стража во превртувањето на брод со мигранти во средината на јуни, кога се удавија неколку стотици луѓе. Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ испрати писмо до грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во кое изразува загриженост за „минимизирање на улогата на крајбрежната стража во …

Continue Reading

Продолжува битката со огнените јазици на Крф и Родос, пожарите сѐ уште вон контрола

Уште една ноќ, пожарникарите и волонтерите на грчките острови Родос и Крф се бореа со огнената стихија, со оглед на тоа што пожарите сѐ уште се вон контрола, а од рано утрово повторно интервенираат и воздушните средства, јави дописничката на МИА од Атина. На Родос пожарот е активен веќе деветти ден, а вчера огнените јазици беа многу блиску до села …

Continue Reading

СИРИЗА во септември ќе избере нов лидер од четворицата пријавени кандидати

Поранешните министри во Владата на СИРИЗА и актуелни пратеници Ефи Ахциоглу, Ефклидис Цакалотос и Никос Папас, како и поранешниот министер од ПАСОК Стефанос Ѕумакас се четворицата кандидати за претседател на СИРИЗА, а партијата новиот лидер ќе го избере во септември, јави дописничката на МИА од Атина. На состанокот на Централниот комитет на партијата одржан во текот на викендот било одлучено …

Continue Reading

Бродските компании во Грција воведуваат попусти на одредени билети за траекти

Попусти за одредени категории и попусти во конкретни денови од седмицата, меѓу другото, воведуваат дел од бродските компании во Грција, по средбата што ја имаа со владини претставници поради високите цени на билетите за траекти, јави дописничката на МИА од Атина. Намалените цени и попустите се во зависност од политиката што ја следи секоја од компаниите и се однесуваат или …

Continue Reading

Распуштен грчкиот Парламент и официјално распишани новите избори во Грција

Грчкиот Парламент помалку од 24 часа откако беше отворен, попладнево се распушти согласно издадениот претседателски декрет потпишан од претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Јоанис Сармас, со што и официјално се распишани изборите во Грција на 25 јуни, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателскиот декрет беше закачен на влезната врата на Парламентот, а предвидува новиот парламентарен состав што ќе произлезе …

Continue Reading

Амбасадорот Каскарелис е новиот шеф на дипломатијата во службената Влада на Грција

Наша главна грижа е и ќе остане ефикасната одбрана на нашите национални интереси, порача почесниот амбасадор Василис Каскарелис, откако и официјално ја презеде функцијата министер за надворешни работи во службената Влада на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Во грчкото МНР, сега веќе, поранешниот шеф на дипломатијата Никос Дендиас му ја предаде должноста на Каскарелис и во кусото обраќање …

Continue Reading