Советот на Европа ја критикуваше работата на службата за спасување на бродот со мигранти во Грција, кога се удавија стотици луѓе

grcija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Советот на Европа денеска ја повика Грција да ја разјасни улогата на нејзината крајбрежна стража во превртувањето на брод со мигранти во средината на јуни, кога се удавија неколку стотици луѓе.Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ испрати писмо до грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во кое изразува загриженост за „минимизирање на улогата на крајбрежната стража во таа трагедија“.

Брод со мигранти, кој ноќта меѓу 13 и 14 јуни тргна од брегот на Либија, потона во близина на брегот на Грција. Во бродот имало 750 мигранти, од кои само 100 преживеале, а биле пронајдени 82 тела.

Против девет Египќани во Грција е покрената кривична постапка. Се претпоставува дека станува збор за криумчари на мигранти.

„За жал, потонувањето на 14 јуни не е изолиран инцидент. Барам Грција да ги исполни своите меѓународни обврски за пребарување и спасување“, рече Дуња Мијатовиќ.

Европската гранична агенција на ЕУ, Фронтекс, на крајот на јуни соопшти дека Атина ја игнорирала понудата за воздушна помош.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK