Култура

Јани Бојаџи: Ваков фашизам од најодвратен вид немало ни во нацистичка Германија!

Драги мои! Неделава раководството на МКЦ по налог на шефот на Владата кој изјави дека лично тој наредил, прават се за да се спречи одржувањето на фестивалот ,,КинеНова,, а со тоа да го спречат и […]

Став

Тони Михајловски: Ама јас повеќе му верувам на Макрон од колку на сите спотчиња и луѓето во нив

И сега, за името е или не е? Големиве “војводи” ќе излезат ли да го верификуваат овој апокалиптичен договор, па дури и со поништено ливче или глас против? Или тоа милионерот говори од нив, за […]

Издвојуваме

Дали знате како да добиете некоја информација без да одите во некој од корисничките центри на ЕВН?

EВН Македонија е компанија чија главна дејност е дистрибуција и снабдување со електрична енергија во Република Македонија. На македонскиот пазар компанијата влезе во 2006-та година како дел од групацијата EVN и за кратко време прерасна […]

Вести

Бившиот градоначалник заработи кривична пријава за злоупотреба на службена положба и несовесно работење во службата

Секторот за внатрешни работи  Битола, до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против В.Т (59) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, казниво по […]

Македонија

МВР: Министерот Спасовски на средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев

Безбедносната состојба на подрачјето на Полициската станица Кавадарци е стабилна, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по посетата на ПС Кавадарци и Регионалниот центар за гранични работи-Југ. -Разговаравме за проблемите со кои колегите […]

Вести

Османи: Политичката стабилност на Германија претставува основен поттик и за процесот на проширување

Денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања Заменик Претседателот на Владата, Бујар Османи, оствари средба со пратеникот од редовите на Зелените во германскиот Бундестаг, Мануел Сарацин, кој воедно е и член на парламентарната Комисија […]

Вести

ЕВН – Известување за планирани прекини 26.02.2018

Екипи на ЕВН Македонија, на 26.02.2018 год. поради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енерија, ќе работат на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа, поради што без снабдување со […]

Вести

МТСП: Инспекцијата утврди низа прекршувања на законот од страна на Центарот за социјална работа, се подготвуваат прекршочни и кривични пријави за одговорни и стручни лица

Со цел да се испитаат сите околности во случајот со малолетната девојка Р.И., на 20 февруари 2018 година беше извршен вонреден инспекциски надзор во ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа на Град Скопје. Социјалната инспекција […]

Култура

„ЈОIE DE VIVRE“ – Изложба на Калина Брајковска во четврток во МК

На 22.02.2018 (четврток) во рамки на Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе биде отворена изложбата „Joie de vivre“ на Калина Брајковска. Авторските дела кои ќе бидат прикажани на изложбата […]

Вести

ЕВН – Известување за планирани прекини 21.02.2018

Екипи на ЕВН Македонија, на  21.02.2018 год. поради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енерија, ќе работат на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа, поради што без снабдување со електрична енергија ќе останат […]