Државниот завод за статистика одбележува 75 години - МИА
Македонија

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Скопје, 29 мај 2020 () – Државниот завод за статистика на 1 јуни одбележува јубилеј – 75 години од своето постоење и по тој повод промовираше специјално посветена веб-страница за скромните почетоци и достигнувањата. Посетителите […]

Грчката Влада ќе субвенционира купување електрични автомобили, мотори и велосипеди - МИА
Балкан

Грчката Влада ќе субвенционира купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

Атина, 29 мај 2020 () – Еколошки бонус, односно субвенција за физички лица, за компании и за такси возила, за набавка на електрични автомобили, мотори, велосипеди и мали комбиња, предвидено е да биде вклучен во […]

Царовска: Креиравме мерки за поддршка на сите граѓани - МИА
Власт

Царовска: Поригорозни мерки за оние угостители што нема да ги почитуваат протоколите

Скопје, 29 мај 2020 () – Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, денеска апелираше до угостителите и до граѓаните да го почитуваат протоколот со кој се дозволува примање гости во кафулињата и рестораните во услови […]

Полицијата во Минеаполис приведе новинар на Си-Ен-Ен при пренос во живо (видео) - МИА
Свет

Полицијата во Минеаполис приведе новинар на Си-Ен-Ен при пренос во живо (видео)

Минеаполис, 29 мај 2020 () – Трета вечер по ред, на улиците на американски градови се одржаа насилни протести поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд (46), кој беше задушен додека белец полицаец го притискаше неговот […]

Грант од 10,6 милиони денари од Светска банка за регулација на дел од коритото на Кочанска Река - МИА
Општини

Грант од 10,6 милиони денари од Светска банка за регулација на дел од коритото на Кочанска Река

Кочани, 29 мај 2020 () – Градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денеска во Министерството за финансии го потпиша договорот за вториот грант од проектот Подобрување на општински услуги, за реализација на проектот „Регулација на […]

Хроника

Четворица од Велес обвинети за непочитување на здравствените прописи

Скопје, 29 мај 2020 () – Четири лица од Велес не ја почитувале забраната за движење. Основно јавно обвинителство од Велес побара од Судот на лицата да им изрече парична казна во висина од по […]

Лацио сака да го продолжи договорот со Ачерби до 2024 година - МИА
Спорт

Лацио сака да го продолжи договорот со Ачерби до 2024 година

Рим, 29 мај 2020 () – Лацио е во преговори да го продолжи договорот со дефанзивецот Франческо Ахерби. Новинарот Николо Скира објави дека римјаните се надеваат дека ќе го продолжат договорот со 32-годишниот Италијанец до […]

ОЈО Берово поднесе три казнени налози за прекршување на полицискиот час - МИА
Политика

Карантински мерки за дел од од скопските општини ако расте бројот на новозаразени од КОВИД-10

Скопје, 29 мај 2020 () – Скопските општини Сарај, Чаир, Бутел, Аеродром и Гази Баба, можно е да бидат ставени во карантин доколку во следните денови расте бројот на новозаразени граѓани од КОВИД-19. Министерот за […]

Прилепчани дисциплинирано со заштитните средства, подарени 15.000 маски - МИА
Општини

Во Прилеп нема новозаболеми, но има казни за неносење маски

Прилеп, 29 мај 2020 () – Во Прилеп денеска нема регистрирано новозаболени од коронавирусот, а еден пациент оздравел. На Инфективното одделение во прилепската болница се хоспитализирани 12 лица, од кои 10 се позитивни на коронавирусот. […]