–>

Залужни: Соборивме 28 проектили и 15 дронови

komandant-ukraina-zaluzni.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Воздушната одбрана ширум Украина синоќа собори 28 руски ракети и 15 од 16 дронови лансирани во текот на ноќта, изјави утрово генералот Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили.

Украинските власти соопштија дека најмалку две лица загинале, а уште две се ранети во напад на Киев во средата наутро.

Неколку лица се повредени и во регионот на Киев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK