–>

Три насоки се критични: украински генерал за ситуацијата на фронтот

1693381657_unnamed-file.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поради сложеноста на ситуацијата, командата на вооружените сили на Украина е принудена да посвети посебно внимание на ситуацијата во областите Бахмут, Купјан и Краснолиман, изјави командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, Александар Сирски.

„Ситуацијата на источниот фронт останува тешка“ – го цитира генералот, украинскиот воен медиумски центар на каналот Телеграм.

Командантот објаснуа дека „посебно внимание се посветува на ситуацијата“ во правците Бахмут, Купјан и Краснолиман и секојдневно се анализира состојбата на тие делови од фронтот.

Во последните денови во украинските медиуми се појавија информации дека вооружените сили на Украина биле принудени да ги префрлат резервите од југот на истокот на земјата, бидејќи руските сили во правците Купјан и Бахмут се закануваат да го пробијат фронтот.

„Њујорк тајмс“ напиша дека САД и нивните сојузници ја наведуваат прекумерната дисперзија на силите во неколку правци како една од причините за бавната украинска контраофанзива и силно препорачуваат Украина да ги концентрира своите главни сили во една насока – југ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK