Загина потпретседателот на Малави

киу.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПотпретседателот на Малави Саулос Чилима (51) и уште девет лица загинаа во авионска несреќа, соопшти денеска претседателот на таа африканска земја Лазарус Чаквера.

Остатоците од воениот авион со потпретседателот Чилиму се пронајдени во планинска област на северот на земјата, по еднодневна потрага, пренесе АП.

За време на телевизиското обраќање до нацијата, Чаквера рече дека немало преживеани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK