Во просторијата каде што требало да се состане полската влада биле пронајдени уреди за прислушување

donald-tusk.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолските безбедносни служби пронајдоа и демонтираа уреди за прислушување во просторијата каде што денеска треба да се состане министерскиот совет, изјави портпаролот на координаторот на специјалните служби.

Полска, центар на западните воени резерви на Украина додека Киев се бори против руската инвазија, е во состојба на висока готовност за какви било знаци на шпионска активност.

„Службата за државна заштита, во соработка со Агенцијата за внатрешна безбедност, откри и демонтираше уреди што може да се користат за прислушување во просторијата каде што денеска треба да се одржи состанокот на Советот на министри“, напиша Јацек Добржински на социјалната мрежа „Икс“.

„Службите спроведуваат понатамошни активности во врска со ова прашање“, додаде Добржински.

Вчера владата соопшти дека истражува дали полски судија кој имал пристап до доверливи информации и барал политички азил во Белорусија шпионирал.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK