Драма во Кина: напад со нож во болница, има загинати и повредени

brzapomosh-kina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо напад на болница во југозападна Кина, повеќе од десет лица се убиени или ранети, јавуваат државните медиуми, кои не ја прецизираат природата на нападот.

„Инцидентот се случил во локалната болница во 13:20 часот по локално време“, соопшти државната новинска агенција „Ксинхуа“.

Нападот се случил во округот Женгксионг во североисточниот дел на југозападната провинција Јунан и истрагата е во тек.

Масовните насилни злосторства се ретки во Кина, која строго им забранува на граѓаните да поседуваат огнено оружје.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK