Шефицата на германската дипломатија: Руската војна се води на сите нивоа

Бербок-Германија-ја-проширува-помошта-за-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изјави дека „војната во Русија се води на сите нивоа“, вклучително и блокадата на украинскиот извоз на жито, но и сајбер нападите, не само во Украина, туку и врз германската владејачка Социјалдемократска партија (СДП) и германските компании.

Тоа е неодговорен процес, настан за кој не можеме да молчиме, изјави Аналена Бербок при посетата на Фиџи, пренесува ДПА.

Неодамна беше објавено дека Русија извршила сајбер напади врз СДП и германски компании од секторите на одбраната, авијацијата и информатичката технологија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK