(Видео) Украинците објавија снимка: „Руски тенк прегази цивил во Белгород и побегна“

1a734068-932e-42de-b7da-9fbf4fb1822a.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАнтон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео на „Икс“, порано „Твитер“, за кое тврди дека покажува инцидент што се случил на 1 јуни меѓу селата Красиво и Головчино.

Тој тврди дека тенк прегазил цивил и ја споделил снимката која, како што тврди, ја објавиле очевидци од местото на инцидентот.

Жителите на Белгород, тврди Герашченко, велат дека тенкот се качил на патот од полето, го прегазил автомобилот во кој се наоѓал човекот, а потоа се обидел да побегне.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK