(Видео) Откриени последните зборови на девојката која ја однесе порој во Италија

mladi-udine-zaginati-800x427.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБјанка Дорос (23) и Патриша Кормос (20), девојки по потекло од Балканот кои ги зафати порој во Италија, ќе бидат погребани денеска во Удине во венчаници, како што налага традицијата во нивната родна Романија. Трагичната смрт на две млади девојки, чии тела беа извлечени од водата два дена откако тие и нивниот пријател Кристијан беа однесени од порој, го шокираше целиот свет, а сега се откриени последните зборови на едната од нив.

Имено, како што е утврдено, на кобниот 31 мај, Патриша четири пати повикала итната помош за да ја извлечат неа и нејзините пријатели од брзата вода. Дојдоа во Удине да се прошетаат покрај реката, да се опуштат по напорните испити.

Не знаеле дека е на сила портокаловиот метеоролошки аларм и дека реката во близина на која оделе почнала да се издигнува со молскавична брзина, а струјата носи се пред себе. Не поминало долго пред водата да им допре до глуждовите, потоа до колената и половината, потоа до вратот и ги однесе низводно.

Случајните минувачи ја снимиле нивната грчевита прегратка додека се обидувале да се спротивстават на огромната струја.

„Јавете се кај мајка ми“, очајно им викаше Патриша на спасувачите, диктирајќи која е и од каде е, обидувајќи се да најде спас.

Истрагата утврдила дека Патриша упатила дури четири повици до итната помош, а на последниот никој не одговорил.

Според обвинителот, таа го направила првиот повик во 13 часот и 29 минути, а останатите следеле во следните минути.

Обвинителството сега треба да утврди зошто младите првенствено решиле да пешачат покрај реката кога времето е лошо, зошто им требало толку време на спасувачките служби да одговорат на повиците, како и зошто луѓето кои се нашле на мостот ја снимиле нивната грчевита прегратка наместо да им помогнат.

Телата на Бјанка и Патриша беа пронајдени дури на 2 јуни, на 700 метри и километар од местото каде што последен пат биле видени, додека спасувачите сè уште неуморно го бараат третото лице.

Површинскиот преглед на телата на несреќните девојки покажа дека тие починале поради давење и бројни повреди по телото. Понатамошна обдукција не е извршена, за телата да им бидат предадени на семејствата и да бидат погребани.

Телата беа донесени во капелата во вторник, каде денеска ќе се одржи богослужба. Според медиумите, богослужбата ќе ја служат и православен и католички свештеник, а погребот е закажан за 16 часот на локалните гробишта во Удине.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK