(Видео) Десетици илјади луѓе на протест во Лондон против војната во Газа

Screenshot-2024-07-07-082005.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесетици илјади демонстранти се собраа во Лондон повикувајќи на итен прекин на огнот во Појасот Газа, а четири лица се уапсени под сомнение дека го нарушиле јавниот ред и мир.

Лондонската полиција потврди дека три лица се приведени под сомнение дека ги прекршиле условите од Законот за јавен ред што важеше за овој протест, додека четвртиот човек е приведен поради сомневање за расно влошен јавен ред во врска со плакатот што го носел.

Демонстрациите се формираа на плоштадот Расел пред да се движат низ градот и да завршат со говори во близина на куќата Порткулис.

На протестот организиран од Кампањата за солидарност на Палестина, еден ден по победата на Лабуристичката партија на општите избори, присуствуваше и поранешниот лабуристички лидер Џереми Корбин.

– Им кажавме на ториевците, а сега ќе им кажеме и на Лабуристичката партија: влада која продава оружје на Израел е влада која е соучесник во злосторствата против човештвото – истакна независниот парламентарец.

Овој последен протест доаѓа откако Министерството за здравство на Газа потврди дека најмалку 38.098 Палестинци се убиени, а 87.705 се повредени од почетокот на израелската воена офанзива во Газа на 7 октомври. Во изминатите 24 часа, висок извор од Хамас за „Ројтерс“ изјави дека е прифатен предлогот на САД за почеток на преговори за ослободување на израелските заложници, вклучувајќи војници и мажи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK