(Видео) Започна традиционалниот фестивал во Памплона, од денеска трката со бикови

Screenshot-2024-07-07-081032.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесетици илјади луѓе се собраа на почетокот на традиционалниот фестивал во шпанскиот град Памплона, кој ќе вклучува и трката со бикови.

Фестивалот Сан Фермин ќе трае девет дена со дури повеќе од 500 активности и многу забава, објави шпанскиот весник „Ел Паис“.

И покрај тоа што врнеше, не обесхрабри повеќе од 12.000 луѓе собрани на плоштадот пред градското собрание, меѓу кои беше и градоначалникот Жозеба Асирон.

Учесниците на фестивалот ги очекува жестока трка во која стотици луѓе трчаат пред биковите по патека долга 848 метри.

Од 7 до 14 јули овој ритуал ќе се повторува секој ден, а за време на трката со бикови учесниците облечени во бело и со традиционален црвен шал околу вратот трчаат низ историскиот центар на Памплона, еуфорично бодрени од присутните.

Познатите трки со бикови ги овековечи Ернест Хемингвеј во романот Фиеста.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK