–>

(Видео) 10-годишно дете во Шпанија спасено од поплавите, се држело за дрво 8 часа

Видео-10-годишно-дете-во-Шпанија-спасено-од-поплавите-се-држело.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Десетгодишно момче од Шпанија беше спасено откако осум часа се држеше за дрво за да не го однесе надојдената вода во која досега загинаа најмалку пет лица во земјата.

Семејството на момчето престојувало во викендица во градот Алдеа дел Фресно, западно од Мадрид, а кога во неделата започнало невремето, заминале со автомобил, кој го однела водата.

Момчето било пронајдено следното утро, валкано и помодрено, но живо.

Од поплавата се спасени и неговата мајка и сестра, но неговиот татко се уште се води како исчезнат, пренесува „Гардијан“.

Во неделата и понеделникот, обилните врнежи предизвикаа големи поплави во централна Шпанија.

Како резултат на невремето затворени се патиштата и линиите на метрото, а прекинати се и брзите возови, соопштија властите.

Ненадејните обилни дождови ги претворија улиците во реки од кал, влечејќи автомобили и корпи за отпадоци во областите на Мадрид, Кастиља-Ла Манча, Каталонија и Валенсија.

На многу места падна град.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK