–>

Пекинг не му верува на Вашингтон: Кинеските шпиони најавуваат откажување на средбата меѓу Џинпинг и Бајден

bajden
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во необично обраќање до јавноста, кинеското Министерство за државна безбедност, кое е и разузнавачка служба на земјата, објави дека Пекинг нема доверба во активностите на Соединетите Држави, сугерирајќи дека ја разгледува можноста за откажување на планираната средба меѓу шефови на држави.

Кинеското Министерство за државна безбедност оцени, имено, дека неодамнешните дипломатски чекори од САД се само продолжување на напорите за задржување на оваа азиска велесила, навестувајќи дека евентуална средба меѓу претседателите на двете земји, Кси Џинпинг и Џозеф Бајден, на Азиско-пацифичкиот форум за економска соработка во ноември во Сан Франциско ќе биде загрозен доколку Вашингтон не покаже поголема „чесност“.

Предупредувањето на министерството дојде откако американската министерка за трговија Џина Рејмондо го посети Пекинг, кога се пофали со бројни средби со кинески претставници, но и истакна дека американските компании не планираат да инвестираат во Кина, бидејќи тоа претставува ризик за нив.

Посетата на Рејмонд на Кина дојде откако таму беа и државниот секретар Ентони Блинкен и секретарката за финансии Џенет Јелен, сите со (наводна) цел повторно да се воспостави дијалогот и да се подобрат билатералните односи.

„Неодамна, американски официјални лица ја посетуваа Кина еден по друг, велејќи дека администрацијата на Бајден нема намера да го спречи развојот на Кина или да се одвои од Кина“, се наведува во соопштението на Министерството на својот канал на платформата WeChat, објави Фајненшл тајмс.

Сепак, американската стратегија за зближување со Кина е „старо вино во нови шишиња“, додаде Министерството, посочувајќи на одобрувањето на Вашингтон за продажба на оружје и воено финансирање на Тајван, кој го тврди Пекинг.

„Кина секогаш ќе биде на стража и покрај неколку убави зборови од САД“, се вели во соопштението, во кое министерството ги обвини САД дека продолжуваат да предизвикуваат проблеми во Јужното Кинеско Море и Тибет, тврдејќи дека Кина насилно ги асимилира тибетските деца.

Освен тоа, како што велат, САД отворено ја клеветат кинеската економија.

„Фајненшл тајмс“ забележува дека се што е споменато изгледа како прикриено предупредување дека очекуваната средба на двајцата лидери во Сан Франциско можеби нема да се одржи. Кси и Бајден последен пат се сретнаа минатата година на Самитот на Г-20 во Бали, Индонезија.

„За навистина да се постигне „Од Бали до Сан Франциско“, Соединетите Држави мора да покажат доволно искреност“, рече кинеското министерство, додавајќи дека откако САД и Кина повторно воспоставија дипломатски односи во 1979 година, пристапот на Вашингтон е комбинација од „ангажман и задржување“.

Кинеското Министерство за државна безбедност конечно додава дека администрациите на Бајден и поранешниот американски претседател Доналд Трамп немилосрдно го охрабрувале економското одвојување на двете земји, нарушувањето на синџирите на снабдување и задржувањето на Кина, но дека оваа стратегија е осудена на неуспех – големото подмладување на кинеската нација влезе во неповратен историски процес.

Кина претходно објави дека Кси Џинпинг нема да присуствува на самитот на лидерите на Г-20 во Њу Делхи (9-10 септември), што е првиот таков собир што тој го пропуштил од доаѓањето на власт во 2013 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK