–>

Песков: Продолжуваат нападите врз руските бродови кои ги чуваат Турскиот тек и Синиот тек

peskov
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинските сили продолжуваат со обидите за напади со беспилотни летала врз руски бродови кои ги чуваат гасоводите „Турски тек“ и „Син тек“ во Црното Море, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, како одговор на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин.

Бродовите секој пат успешно ги одбиваа нападите“, изјави Песков за „РИА Новости“.

Вчера, по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, претседателот зборуваше за напади во областа на руските гасоводи.

„Се прават обиди за напади врз Турскиот и Синиот тек, кои ја снабдуваат Република Турција со гас од Русија. Нашите бродови ги чуваат овие потоци, овие системи на гасоводи и тие се постојано под напад“, рече Путин, додавајќи дека нападите вклучуваат и дронови лансирани од „украинските пристаништа на Црното Море“.

Потсетуваме, унгарскиот премиер Виктор Орбан претходно изјави дека Србија и Унгарија терористичките напади на Јужен тек ќе ги сметаат за повод за војна.

Целта на вчерашната средба меѓу рускиот и турскиот претседател беше размена на информации и усогласување на ставовите и мислењата за актуелните прашања, рече Песков.

„Тоа беше направено. Немаше планови за постигнување конкретни договори“, објасни тој.

Зборувајќи за Договорот за жито, Песков рече дека во моментов има мали шанси да се договори нешто конкретно, особено во рамките на билатералните разговори.

Земјите од колективниот Запад веќе подолго време одбиваат да ги исполнат условите од Договорот, поради што е невозможно неговото продолжување, додаде тој и објасни дека станува збор за мултилатерален договор во кој можат да учествуваат само турската и руската страна.

Промената на военото раководство во Украина не може да влијае на суштината на режимот во Киев, за жал, изјави портпаролот на Кремљ.

Поранешниот украински министер за одбрана Алексеј Резников поднесе оставка до Врховната Рада, односно украинскиот парламент, а како што рече украинскиот претседател Володимир Зеленски, на негово место ќе дојде Рустем Умеров, кој досега беше на чело на Фондот за државна сопственост.

Истовремено, промената на министерот за одбрана на Украина е внатрешна работа на таа земја, додаде тој и одби подетално да коментира.

Русија продолжува да ја игра улогата на гарант за безбедноста во Нагорно Карабах и нема да ја запре својата мисија, рече Песков.

Кремљ не може да се согласи со изјавите на ерменскиот премиер Никол Пашинјан, кој претходно за италијанскиот весник „Република“ изјави дека Русија наводно не ја исполнува својата мисија во Нагорно Карабах и наводно се повлекува од Јужен Кавказ.

Исклучително е важно сите држави вклучени во конфликтот во Нагорно-Карабах да ги почитуваат трилатералните договори склучени пред две години меѓу Русија, Ерменија и Азербејџан.

Тоа е клучот, рече Песков. Точно е дека по тој договор имаше нови настани кои малку ја променија ситуацијата, но тоа не значи дека Русија некако ќе ги прекине своите активности, објасни тој.

„Ние длабоко го почитуваме Пашинјан, го цениме конструктивниот однос меѓу него и Путин, но не можеме да се согласиме со неговите тези. Русија е составен дел од овој регион, така што не може да оди никаде“, рече Песков.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK