Турција прогласи ден на национална жалост поради смртта на иранскиот претседател Раиси

Ердоган-Настаните-во-Газа-се-несреќа-катастрофа-и-злосторство-против.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател, Реџеп Taјип Ердоган, синоќа изјави дека Анкара ќе прослави Ден на национална жалост поради смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и другите кои загинаа во хеликоптерска несреќа, пренесе „Ројтерс“.

„Одлучивме да прогласиме ден на национална жалост во нашата земја за да го споделиме длабокото страдање на иранскиот народ“, рече Ердоган за време на телевизискиот настап.

Шефот на државата, исто така, нагласи дека Турција продолжува да ја цени силната поддршка на Техеран за палестинската кауза.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK