ЕУ: Веќе нема ризик од кршење на владеењето на правото во Полска

Европската комисија денеска објави дека планира да ја затвори постапката против Полска до крајот на мај, бидејќи веќе не постои ризик од сериозно кршење на владеењето на правото. Потпретседателката на Комисијата за вредности и транспарентност, Вера Јоурова, изјави дека полските власти покажале решителност да ги исправат неправилностите во областа на правдата, дека признале дека има проблем во таа област, дека …

Continue Reading

Поддршката за Бајден на најниско ниво во последните две години

Поддршката за американскиот претседател Џо Бајден падна на најниско ниво во речиси две години овој месец, што одговара на најнискиот процент од неговиот мандат, покажа денеска објавената анкета на Ројтерс и Ипсос. Истражувањето покажа дека само 36 отсто од Американците го одобруваат настапот на Бајден, што е намалување од 38 отсто во април. Ова е враќање на најниското ниво на …

Continue Reading

Подрачјето на Велес ќе биде зафатено од поројни врнежи, грмежи и засилен ветер

ЦУК информира, според известувањето на УХМР, дека подрачјето на Велес ќе биде зафатено од пообилни поројни врнежи со грмежи и засилен ветер. Правец на движење на оваа нестабилна маса се предвидув дека е кон исток и североисток, додаваат од ЦУК.

Continue Reading

Руската офанзива на Харков доведе до евакуација на 14.000 украински цивили

Во борбите за вториот по големина град во Украина досега се раселени околу 14.000 луѓе, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО), пренесува Би-би-си. Руските сили неодамна започнаа летна офанзива, заземајќи неколку села на североисточната граница на Украина во близина на градот Харков додека се обидуваат да ја пробијат ослабената линија на фронтот на Украина. Регионалниот лидер на Харков изјави …

Continue Reading

Мицкоски: Не треба да се поставуваат бариери и да се дели народот, ниту во Скопје, ниту било каде во Македонија, ние ќе работиме за народот секаде

Многу другари имав јас од тука и се уште имам луѓе со кои сме другари, и Македонци, и Албанци, Турци, Бошњаци. Многу луѓе кои во војска сме биле заедно се од овој дел на градот, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот интервју за Ора 24. Мицкоски нагласи дека не треба да се поставуваат бариери ниту поделби не само …

Continue Reading

Министерството за животна средина отстапи движни ствари на повеќе општини, за потребите на училиштата вклучени во ГЛОБЕ програмата

Владата, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање, донесе одлука со којашто движни ствари во сопственост на министертството, се даваат на трајно на повеќе општини во државата, за потребите на повеќе основни училишта и тоа во Гевгелија, Неготино, Валандово, Битола, Прилеп, Тетово, Куманово, Пробиштип, Ранковце, Велес, како и на училишта во скопските општини: Центар и Карпош. Целта …

Continue Reading

Заклучоци на Владата по случувањата со новиот стадион во Тетово: да се прекине со работата на теренот, додека нема правна разврска на случајот

Владата на Република Северна Македонија, по побарано мислење од Уставниот суд, го разгледа случајот со користењето и случувањата околу Новиот стадион во Тетово и донесе неколку заклучоци. Владата, во разгледувањето, ја имаше предвид иницијативата до Уставниот суд, за оценување на уставноста и законитоста на постапките поврзани со Стадионот, а каде е посочено дека Новиот фудбалски стадион, со владина одлука во …

Continue Reading

Мицкоски: Неуспешни и криминални политичарите во минатото и сега сакаат да ги злоупотребуваат меѓуетничките односи, тоа веќе нема да може

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето интервју за Ора 24 запрашан дали треба да се зборува на теми за меѓуетнички односи истакна дека во минатото голем број на политичари сакајќи да го сокријат криминалот, неспобноста и неможноста да испорачаат резултати се занимавале со етнички теми. -Мислам дека тоа беше многу пати злоупотребувано во минатато. Сакајќи да го скријат криминалот …

Continue Reading

Покетино си заминува од Челзи

Од Англија пристигнуваат вести дека аргентинскиот тренер Маурисио Покетино ќе го напушти Челзи. „Сините“ сезоната во Премиер лигата ја завршија на шестото место со 63 бодови. Со ова изборија пласман во Конференциската лига, што секако не соодветствува со амбициите на клубот. BREAKING: Mauricio Pochettino is leaving Chelsea as head coach after one season in charge 🚨🔵 pic.twitter.com/8Forlxrsdj — Sky Sports …

Continue Reading