Ердоган против Евровизија: „На вакви настани стана невозможно да сретнеш нормален човек“

erdogan1-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРеџеп Таип Ердоган, претседателот на Турција, рече дека Евровизија поттикнува „родова неутрализација“ и го загрозува традиционалното семејство.
Во неодамнешното обраќање, Ердоган ги опиша учесниците на Евровизија како „тројански коњи на перверзијата на општеството“ и оцени дека неговата влада била во право што не испратила свој претставник на натпреварот од 2012 година.

Оваа година победата на Евровизија ја освои швајцарецот Немо, кој со тоа стана првиот небинарен човек кој триумфирал во тоа натпреварување.

„Стана невозможно да се сретне нормална личност на такви настани“, рече Ердоган, чија владејачка Партија на правдата и развојот има корени од исламското движење во Турција и чија влада стана помалку толерантна кон правата на ЛГБТ во последниве години.

Според него, изборот за песна на Евровизија е „срамно натпреварување“ и сега се гледа дека одлуката на Турција да не учествува на него била „точна“, пренесува Гардијан.

Ердоган зборуваше и за популационата политика и оцени дека падот на наталитетот претставува „егзистенцијална закана“ и „катастрофа“ за Турција.

Најновите статистички истражувања покажуваат дека една жена во Турција има во просек по 1,5 деца, а турскиот лидер ги повикува семејствата да имаат најмалку три деца.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK