–>

Се копа масовна гробница во близина на опколената болница во Газа: „Телата се распаѓаат, мораме“

Се-копа-масовна-гробница-во-близина-на-опколената-болница-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПалестинците затекнати во најголемата болница во Газа денеска ископаа масовна гробница за да ги закопаат пациентите кои починаа во израелските напади и рекоа дека нема план за евакуација на бебињата и покрај тоа што Израел објави понуда за испраќање преносливи инкубатори.

Израелските сили ја опколија болницата Ал Шифа во градот Газа, за која велат дека се наоѓа над подземниот штаб на милитантите на Хамас.

Хамас, владејачката исламистичка група во Газа, го негира присуството на борци и вели дека 650 пациенти и 5.000 до 7.000 други раселени цивили се заробени во комплексот на болницата, под постојан оган од снајперисти и беспилотни летала. Се вели дека 40 пациенти починале во последните денови, вклучително и три предвремено родени бебиња чии инкубатори беа исклучени по прекин на струја.

Пет недели откако Израел вети дека ќе го уништи Хамас како одмазда за прекуграничниот напад на милитантите, судбината на опколената болница стана фокус на меѓународна тревога, вклучително и од најблискиот сојузник на Израел, САД.

Ашраф Ал-Кидра, портпарол на Министерството за здравство на Хамас во Газа, со кого Ројтерс телефонски контактираше во комплексот на болницата, рече дека внатре има околу 100 тела во фаза на распаѓање и дека нема начин да се извлечат.

„Планираме да ги закопаме денес во масовна гробница во медицинскиот комплекс Ал Шифа. Тоа ќе биде многу опасно бидејќи немаме никаква покритие или заштита, но немаме друга опција бидејќи телата на мачениците почнаа да се распаѓаат“, изјави тој за Ројтерс.

„Мажите копаат додека зборуваме“, додаде тој.

Триесет и шест бебиња останаа во неонаталното одделение откако три починаа. Без гориво за генератори за напојување на инкубаторите, бебињата беа чувани, наредени осум во кревет.

Израел денеска објави дека нуди преносни инкубатори на батерии за да можат бебињата да се преместуваат. Но, Кидра рече дека досега не се преземени договори за да се изврши таква евакуација.

„Немаме ништо против бебињата да бидат преместени во која било болница, во Египет, на Западниот Брег или дури и во окупационите (израелски) болници. Она за што најмногу се грижиме е благосостојбата и животот на тие бебиња“, рече тој.

Израел негира дека болницата е под опсада и вели дека неговите сили им дозволуваат на оние внатре да си заминат. Лекарите и службениците во болницата велат дека тоа не е точно. Ројтерс не можеше самостојно да ја потврди ситуацијата.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK