–>

(Видео) Исланд на работ на „пукање“, се чини дека ерупцијата е неизбежна, отворени дупки насекаде

Видео-Исланд-на-работ-на-„пукање-се-чини-дека-ерупцијата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо последните неколку дена земјотресите на Исланд не престануваат, имаше денови кога земјата се тресеше речиси 1000 пати, а се стравува и од ерупција.

„Се плашам дека никогаш повеќе нема да го видам мојот дом. Ситуацијата е ужасна“, вели Исланѓанецот Гисли Гунарсон, кој морал да го напушти родниот Гриндавик поради страв од вулканска ерупција.

Гисли е еден од околу 4.000 жители на Гриндавик, град недалеку од Рејкјавик, кој беше евакуиран од неговиот дом.

„Патот пукна, зградите претрпеа структурни оштетувања. Цела земја е во шок“ – вели еден од жителите кој морал да се евакуира.

Би-би-си пишува дека на жителите вчера им било дозволено накратко да се вратат за да ги соберат своите работи, но дека областа набрзо повторно била затворена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK