Почина Франсоаз Харди, пејачката која Мик Џегер ја нарече „идеална жена“

Screenshot-2024-06-12-120310.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдна од најомилените француски кантавторки, Франсоаз Харди, почина на 80-годишна возраст.

„Мама ја нема“, напиша на социјалните мрежи нејзиниот син Томас Дутронк, кој исто така е музичар.

Харди се појави на музичката сцена во 1962 година, станувајќи икона која ги инспирираше Мик Џегер и Боб Дилан. Позната по нејзините меланхолични балади, таа го симболизира француското поп движење Yé-yé, така наречено поради нејзината преференција за англиската музика.

Меѓу нејзините најпознати песни се Tous les garçons et les filles, Comment te dire adieu и Mon amie la rose. Нејзиниот најголем хит во Обединетото Кралство All Over The World, англиска верзија на нејзината песна Dans le monde entier, која достигна на 16-то место на топ листите во јуни 1965 година.

Харди е родена во Париз во 1944 година, а ја израснала нејзината мајка. Како и многу девојки во тоа време, таа порасна слушајќи ги Елвис Присли, Клиф Ричард и други американски и британски ѕвезди на Радио Луксембург, а на само 17 години го потпиша својот прв договор за снимање.

Нејзиниот музички пробив дојде во 1962 година со едноставната, тажна песна, Tous les garçons et les filles, кога пееше за сите момчиња и девојчиња кои одат рака под рака, додека таа „шета сама по улиците“. Беше инстант хит во Франција, па дури и се проби на топ листите во Велика Британија.

Нејзиниот стил ги освои модните дизајнери, станувајќи модел за Ив Сен Лоран и Пако Рабан, кои дизајнираа мини фустан од златни плочи за неа. Фронтменот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер еднаш ја нарече „идеална жена“, додека пејачот Боб Дилан и напиша неколку љубовни писма. Тој ѝ се обратил во песна на задната страна на неговиот албум од 1964 година, Another Side of Bob Dylan.

Таа соработуваше со голем број уметници, вклучувајќи ги Блур и Иги Поп, а исто така беше актерка, појавувајќи се во филмови на режисери како Жан-Лук Годар, Џон Франкенхајмер. Била и авторка на белетристика, а меѓу темите за кои пишувала била и астрологијата кон која развила љубов во текот на 1970-тите.

Харди била болна некое време пред нејзината смрт, а во 2004 година открила дека и бил дијагностициран лимфом.

Во 2015 година, таа беше во индуцирана кома со недели по падот, а во 2021 година рече дека има рак на увото и дека се чувствува „блиску до крајот“ на нејзиниот живот. Нејзината кариера траеше повеќе од пет децении, за време на кои објави речиси 30 албуми.

Нејзиниот последен албум, Personne D’Autre, беше издаден во 2018 година. Во 2023 година, Ролинг Стоун ја смести на 162 место на својата листа на 200 најдобри пејачки на сите времиња во 2023 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK