Инфекција на норовирус во дел од северна Италија: над 300 хоспитализирани

0fb71523-721a-427b-8c32-d63488a2031c.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПовеќе од 300 луѓе се хоспитализирани, а многу други страдаат од дијареа, гадење, грчеви или треска по појава на норовирус во општината Тори дел Бенако на езерото Гарда во северна Италија, соопштија денеска властите.

Повеќе од 900 случаи се регистрирани во таа општина на источниот брег на езерото, инаку популарна дестинација за одмор за Италијанците, но и за странските посетители. Се претпоставува дека вирусот се шири преку водата за пиење од чешмата.

Општинските власти им наложија на луѓето да купат флаширана вода, а чистата вода се дели бесплатно.

Италијанските медиуми соопштија дека се верува дека избувнувањето на вирусот е поврзано со високите нивоа на езерата по обилните дождови во последните недели, кои го преплавија канализациониот систем. Засега нема официјална потврда за ова.

Општинските власти соопштија дека се обидуваат да утврдат како се шири вирусот. Додека во петокот беа пронајдени траги во водата за пиење, последователните тестови од добавувачот на вода беа негативни.

Сепак, градоначалникот Стефано Никотра се уште повикува на претпазливост. „Не користете вода од чешма за лична употреба или за храна“, рече тој. Водата не смее да се користи за готвење или миење храна.

Општината вообичаено има само 3.000 постојани жители, но сега прима и многу туристи. Норовирусот е многу заразен, но обично краткотраен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK