Илјадници луѓе на Парадата на гордоста во Мадрид

Screenshot-2024-07-07-082619.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесетици илјади ЛГБТ активисти со шарени знамиња продефилираа низ улиците на Мадрид на Парадата на гордоста, танцувајќи на музика.

Под слоганот „Образование, права и мир: Гордост што се трансформира“, организаторите на парадата повикаа на едукација за различностите како „клучен инструмент“ во борбата против ЛГБТ-фобијата, пренесува Ројтерс.

На настанот присуствуваа претставници на владејачката коалиција, како и некои членови на најголемата опозициска партија.

Учесниците истакнаа дека едукацијата за различностите е основна алатка во борбата против омразата, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK