Рома го откупи договорот на Анхелињо

angelino-roma-cagliari.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРома потпиша договор со поранешниот играч на Лајпциг, Анхелињо.

Анхелињо, во зимскиот преоден рок пристигна на позајмица во Рома, откако сезоната ја почна во Галтасарај.

Челниците на Рома, заедно со тренерот Де Роси, покажаа дека се задовлни од неговите настапи, поради што решија да го откупат од Лајпциг.

Тој одигра 16 натпревари во Серија А и четири во Лига Европа.

Италијанските медиуми објавија дека трансферот на 27-годишниот шпански дефанзивец е вреден пет милиони евра.

„Ценејќи го квалитетот на играчот на и надвор од теренот, клубот реши да ја искористи опцијата и да го откупи“, се вели во соопштението на Рома.

Анхелињо помина низ младинските школи на Депортиво Ла Корња и Манчестер сити. Тој не одигра ниту еден натпревар за првиот тим на Сити, играше како позајмен во Шпанија, Холандија, Германија и Турција, а играч на Лајпциг стана во 2021 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK