Анчелоти го одредил тимот за финалето

real-madrid-2023-2024-2-1
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРеал Мадрид и Борусија Дортмунд, утре во Лондон, ќе ја спуштат завеста на клупската сезона 2023/2024. „Кралскиот клуб“ во финалето на Лигата на шампионите ќе се бори за 15., а „миионерите“ за втората титула во престижното натпреварување.

 

Реал во Лондон отпатува без еден од хероите, голманот Андриј Лунин. Украинецот превентивно остана во Мадрид поради настинка, но се очекува да им се приклучи на соиграчите.

И да беше здрав, Лунин немаше да брани во финалето. На голот ќе биде Тибо Куртоа, кој пред еден месец се врати во тимот, откако поради повреда не играше од првото коло.

Шпанските медиуми тврдат дек Карло Анчелоти го знае составот со кој ќе го започне финалето. Искусниот тренер нема да експериментира, ќе започне со оние кои ја изнесоа оваа сезона.

Пред Куртоа во одбраната ќе бидат Дани Карвахал десно, Ферлан Менди лево и како централни дефанзивци Начо и Антонио Ридигер.

Тони Крос, кој ќе го одигра последниот меч во дресот на Реал ќе го контролира редот за врска заедно со Феде Валверде и Едуардо Камавинга.

Играчот на сезоната во Ла Лига, Џуд Белингем ќе игра зад двајцата напаѓачи, Бразилците Родриго и Винисиус Жуниор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK