–>

Најголем трансфер во историјата на Лион – Наума потпиша до 2028 година

sp171421.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Талентираниот фудбалер Ернест Нуама наскоро и официјално ќе стане нов фудбалер на Лион, потврди добро специјалистот за фудбалски трансфери, Фабрицио Романо.

Напаѓачот од Гана ги помина медицинските прегледи пред да премине во редовите на францускиот гигант од Нордсјеланд.

Лион ќе им плати на Данците пет милиони за позајмицата на име обештетување, а по завршувањето на сезоната францускиот клуб ќе го откупи неговиот договор за 25 милиони евра. Наума ќе потпише договор до 2028 година.

Нуама на тој начин ќе го собори клупскиот рекорд на Лион.

Минатата сезона, 19. годишниот фудбалер постигна 17 гола на 42 натпревари за првиот тим на Нордсјеланд.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK