–>

Јакировиќ: Во 14 часот пливав во морето, а во 15 часот станав тренер на Динамо

sergej-jakirovic-2023-foto-alen-szabo-gnk-dinamo.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Новиот тренер на Динамо, Сергеј Јакировиќ го даде своето прво интервју, откако во текот на вчерашниот ден ненадејно ја напушти Риека и му се приклучи на тимот од Загреб. Јакировиќ го наследи Игор Бишчан кој доби отказ по елиминацијата од АЕК во квалификаците во Лигата на шампионите и лошиот старт во домашното првенство.

„Чест ми е што станав тренер на Динамо. Изненаден сум, шокиран, во 14 часот пливав во морето, но до 15 часот се беше готово. Се се случи со молскавична брзина, но таков е фудбалот денес. Понуда и побарувачка. Ова е шанса што не се добива често. Со работа и квалитетни резултати во последните три години ја заслужив оваа можност. Сега сум тука, се надевам дека ќе продолжам како претходно.Дека ќе победуваме, ќе играме напаѓачки фудбал, да ги расположиме навивачите и сите што го сакаат Динамо“, рече Јакировиќ.

Да потсетиме, во понеделникот, се огласија и челниците на Риека, откако клубот ненадејно остана без тренерот и целиот стручен штаб.

Од Риека особено се револтирани од начинот на кој Јакировиќ го напушти клубот и „непрофесионалното“ однесување на Динамо. За земинувањето на тренерот дознале на „Фејсбук“, а се вознемирени бидејќи Динамо не го контактирал клубот туку директно преговарал со тренерот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK