Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

243566475_1588308001516911_4763355231571818899_n-e1649584773311-1024x668-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМакедонскиот атлетичар на долги патеки, Дарио Ивановски постави нов национален рекорд во полумаратон на Европското првенство кое се одржува во италијанската престолнина, Рим.

Полумаратонот во Рим, Ивановски го заврши со време од 1:04.01 часа, што е за 44 секунди подбро од неговиот претходен рекорд.

Траката, Ивановски ја заврши на 29. место во конкуренција на 64 натпреварувачи.

Златниот медал, со нов рекорд на европските првенства (1:01.03 часа) го освои домашниот натпреварувач, Јеманеберхан Крипа. Тој во драматичен финиш за едн секунда го победи сонародникот Пјетро Рива,а трет бее Германецот Аманал Петрос со четири секунди послаб резултат од победникот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK