Реал и Баер се договорија за трансферот на Вирац за 2025 година!

Screenshot-2024-06-09-133423.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпанските медиуми пренесуваат дека Реал Мадрид и Баер Леверкузен го договориле трансферот на Флоријан Вирц за следната календарска година.

Реал во новата сезона го загуби германскиот ас Тони Крос, кој реши да се повлече од фудбалската заслужена пензија, но во блиска иднина треба да го наследи сонародникот Флоријан Вирц.

Според изворот на „Марка“, 21-годишниот играч од средниот ред ќе потпише договор со мадридскиот клуб во 2025 година. Забележано е дека двата клуба започнале преговори пред неколку месеци. Потенцијалната сума на трансферот би можела да биде и 150 милиони евра.

Претходно „Мундо Депортиво“ објави дека Вирж е најголемата трансфер цел на Барселона.

Во тековната сезона 2023/24, Флоријан Вирц беше еден од најзаслужните за историските резултати на Фармацевтиката, првата освоена титула во Бундеслигата, германскиот ДФБ куп и финалето на Лига Европа. Тој одигра вкупно 49 натпревари во сите натпреварувања, постигна 18 гола и додаде 20 асистенции.

Вирц е стандарден член на првиот тим на Баер веќе четири сезони. Тој собори бројни рекорди во Бундеслигата кога го имаше своето деби во најсилната германска лига на возраст од само 17 години и 15 дена во мај 2020 година.

Неговиот договор со Баер трае до летото 2027 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK