Егоров со А олимписка норма

egorov-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМакедонија доби уште еден претставник на ОИ 2024

Борачот Владимир Егоров  со „А“ олимписка норма ќе настапи на олимписки игри во Париз кои ќе се одржат од 26 Јули до 11 Август 2024 година.

По одлуките на ИОК во врска со спортистите од Русија и Белорусија, Обединетото светско борење (UWW) денес го извести Македонскиот олимписки комитет дека Владимир Егоров како највисоко рангиран борач од Олимписките квалификации во Баку, Азербејџан и како сè уште неквалификуван борач (слободен стил, категорија 57 килограми), со “А“ олимписка норма ќе може да настапи на Олимписките игри ПАРИЗ 2024.

Поради своето руско потекло, Егоров беше секако неизвесен за настап на Олимписките игри, но откако ИОК процени дека истите можат да се натпреваруваат како неутрални спортисти, Владимир се најде во потесниот список

Егоров загуби во полуфиналето на тунирот во месец април и за жал остана на дофат на олимписка виза, но речиси три месеци подоцна добива најдобра вест.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK