Меси сака да ја предводи Аргентина на ОИ

Лионел Меси планира да ја предводи Аргентина на Олимписките игри во Парзи. Претходно, Меси со сениорската репрезентација ќе ја брани титулата на Копа Америка. Аргентина е во група со Канада, Чиле и Перу. Меси во колекцијата има златен олимписки медал од Игрите во Пекинг во 2008 година, кога Аргентина во финалето ја победи Нигерија со голот на Анхел Ди Марија. …

Continue Reading

Светскиот јуниорски рекордер суспендиран на четири години поради допинг

Атлетичарот од Суринам, Исам Асинга (19) е суспендиран на четири години поради допинг, објави Одделението за интегритет во атлетиката (АИУ).   Покрај суспензијата, на Асинга му беа одземени и двата златни медали што ги освои на првенството на Јужна Америка на 100 и 200 метри. Избришан е и неговиот светски јуниорски рекорд на 100 метри од 9,89, кој го истрча …

Continue Reading

Се подготвува нов меч Усик – Фјури

Апсолутниот шампион во тешка категорија, Украинецот Олександр Усик и Британецот Тајсон Фјури ќе имаат нова борба, на 21 декември, објави Турки Алакшик, претседател на Генералната управа за забава на Саудиска Арабија. Усик го победи Фјури на 18 мај во Ријад со одлука на судиите и стана неприкосновен шампион во ерата со четири појаси. Реваншот беше планиран за октомври, но Турки …

Continue Reading

Бањаја ја освои Каталуња, Мартин втор, Маркез трет

Актуелниот шампион Пеко бањаја победи на трката за Големата награда на Каталуња. Возачот на Дукати победи пред лидерот во првенството, Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Марк Макркез (Гресини Дукати). Бањаја на најдобар начин се рехабилитира за вчерашната грешка во спринт трката, кога како лидер падна и не ја заврши трката. Италијанецот стартуваше добро, ја презеде лидерската позиција. До крајот на …

Continue Reading

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Семејството на седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, доби 200.000 евра отштета од издавачот на германски магазин Актуел, кој објави „интервју“ со легендарниот возач, направен со помош на вештачка интелигенција. Уредникот на списанието беше отпуштен минатата година, а издавачот му се извини на семејството. На насловната страница на 15 април минатата година весникот објави фотографија од Шумахер со …

Continue Reading

Мерцедес нема намера да го ангажира Саинц

Карлос Саинц ќе го загуби своето место во Ферари во 2025 година бидејќи тимот од Маранело го ангажираше Луис Хамилтон. Шпанецот нема голем простор за маневар околу тоа каде ќа ја продолжи кариерата. Медиумите шпекулираа дека токму тој ќе го замени Хамилтон во Мерцедес, но според последните информации овој тим нема намера да го ангажира Карлос Саинц. „Скај спортс“, дознава …

Continue Reading

„Мекларен и Ферари можат да се борат за титулата со Ред Бул“

Шефот на Скудерија Ферари, Фреди Васер, верува дека неговиот тим и Мекларен можат да се вклучат со Ред Бул во трката за титулата оваа сезона во Формула 1. По седум трки, Макс Верстапен е прв со 161 бод, 48 повеќе од второпласираниот Шарл Леклер. Вториот возач на ред Бул, Серхио Перез е трет во поредокот со 107 бодови, додека Ландо …

Continue Reading

Непалецот Ками Рита по 30-ти пат се искачи на врвот на Еверест соборувајќи го светскиот рекорд

Планинарот од Непал, Шерпа Ками Рита, по 30-ти пат го достигна врвот на Еверест, соборувајќи го сопствениот рекорд за искачување на највисоката планина на светот, објави организаторот на неговата експедиција. „Ками Рита го достигна врвот утрово. Тој постави нов рекорд од 30 искачувања на Еверест“, изјави за AFP Шерпа Мингма од Seven Summit Treks. Планински водич повеќе од 20 години, …

Continue Reading

Шаховскиот клуб Мулти Есенс се квалификуваше во Втората лига: Младинците ја оправдаа довербата

Под закрила и спонзорство на компанијата АЛКАЛОИД АД, оваа година е формиран уште еден шаховски клуб, ШК Мулти Есенс, првенствено за да им се даде шанса на младите шахисти да продолжат да играат шах и да се усовршуваат низ натпревари во екипна сениорска конкуренција. Многу добро е познато дека Шаховскиот клуб Алкалоид е меѓу најуспешните спортски колективи во Македонија, силно …

Continue Reading