Опозиција

СДСМ со години не ги покачи пензиите, пензионерите се оштетени со години

СДСМ со години не ги покачи пензиите, пензионерите се оштетени со години. ВМРО-ДПМНЕ константно ги покачуваше пензиите и по 500 денари секоја година. Со доаѓањето на СДСМ запре, а запре и растот на економијата. Вистинска […]

Опозиција

Арсовски: При активен договор за местење лед светилки од 1.7 милиони евра, Георгиевски склучил 2 нови за одржување на старите светилки во вредност од 4 милиони денари

Почитувани, Пред да ги претставиме тендерите и договорите за денес кои што треба да ги видат граѓаните на тема Гази Баба и јавно осветлување, уште еднаш да ги повикаме институциите да направат ревизија на овие […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ со најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори

ВМРО-ДПМНЕ со најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори. Според анкетите ВМРО-ДПМНЕ води со 22.5% пред СДСМ со 17.9%. Довербата на граѓаните во ВМРО-ДПМНЕ константно расте, додека […]

Опозиција

Секоја година владата на заевизмот најавува економски бум и капитални инвестиции, а резултатот е катастрофа и кризи

Нова буџетска година, а стари излитени лаги од страна на власта на СДСМ и ДУИ. На почетокот на секоја година криминалната власт на заевизмот најавува економски бум, квантен скок, рекордни капитални инвестиции, кули и градови. […]

Опозиција

Мицкоски: Од понеделник поднесуваме закон за укинување на техничката влада, за предвремени избори нудам договор за една изборна единица, ако сака Ковачевски да владее 12 години прво нека победи на избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето во вестите во Сител ТВ, истакна дека од понеделник преку Собранието партијата ќе поднесе закон за укинување на техничката влада, а за предвремени избори нуди договор за […]

Вести

Мицкоски чека покана од Ковачевски за средба

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека досега не разговарал со премиерот Димитар Ковачевски и додаде дека се уште очекува покана од него за средба. Мицкоски вели дека не ја условил таа средба […]

Македонија

Мицкоски за односот на Ковачевски Петков: Многу парада, малку суштина, на штета на македонскиот народ

Мојот впечаток е дека сето ова изгледа малку покултурно од тоа што беше за јавноста. Но, суштина е иста дека секогаш кога ќе треба од страна на бугарската влада да се направи било каков чекор […]

ВМРО-ДПМНЕ: Мислењата на Венецијанската комисија за СДСМ важат во зависност од тоа како ним им одговара - МИА
Опозиција

Демократскиот Сојуз избра да молчи и да штити очигледни злоупотреби во ЈП Градски Паркинг

Демократски Сојуз имаше можност да покаже на дело дека се за декриминализација на власта, но одбра да биде соучесник во криминалот. Тоа говори за нивните принципи и избор да бидат не само заштита на криминалот […]

Опозиција

Арсовски: Гази Баба склучиле договор за реконструкција на улично осветлување со паметни светилки во вредност од 1.7 милиони евра, во период кога се уште има активни договори за реконструкција со друга фирма

Денеска ќе продолжиме со објавување на скандалозни договори во врска со кадрите на СДСМ во локалната самоуправа коишто работеле недомаќински. Повторно ќе објавиме договор во врска со осветлувањето во Гази Баба и тоа непосредно пред […]

Опозиција

Стоилковски: Даваме рок од 24 часа Демократскиот сојуз да одговори за бесплатниот паркинг на функционери, министри, советници на власта, во спротивно ќе ги објавиме целосните списоци доставени од свиркач

Денеска објавуваме скандал којшто покажува зошто власта е одлепена од реалноста, но и зошто Демократскиот Сојуз е верен партнер на власта на СДСМ – ДУИ. Демократскиот Сојуз како дел од колачот на власта, на подарок […]