Шилегов го повика Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив на ГТЦ
Општини

Шилегов го повика Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив на ГТЦ

На затворањето на меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS што вчеравечер се одржа на зелениот покрив на Градскиот трговски центар, градоначалникот Петре Шилегов го повика претседателот Стево Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив […]

Култура

Почна проектот на НУ Музеј „Црковното градителство во Кумановско од периодот меѓу двете свестски војни“

– Почна истражувачкиот проект на НУ Музеј Куманово „Црковното градителство во Кумановско од периодот меѓу двете свестски војни“ што се спроведува во рамки на програмата за работа на Министерството за култура за годинава, информираа денеска надлежните од установата. […]

Култура

Во Велес денеска почнуваат 57-те Рацинови средби

– Во родниот град на Коста Солев Рацин, Велес денеска и утре ќе се одржи програмата на 57-те Рацинови средби, која првпат почнува со Меѓународна конференција претпладнево во 10 часот. Првата сесија во Народниот театар […]

Општини

Дрвократци нападнале полициски службеници во атар на село Степанци 

– Синоќа околу 20.00 часот на стариот пат село Извор – Прилеп, атар на село Степанци, група на граѓани кои вршеле безправна сеча на огревни дрва ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници од […]

Дел од Општина Центар денеска без вода - МИА
Општини

Прекинато водоснабдување утре на дел од корисниците во Тафталиџе

Скопје, 24 септември 2020 () – Поради дефект во водоводната мрежа утре прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисници на ул. Варшавска, Хелсински, Ташкенска, Мексичка и Хаванска. Како што соопштуваат од ЈП Водовод и канализација, дефектот […]

Општина Дебар додели 300.000 денари за ублажување на последиците од пожарот во селото Горно Косоврасти - МИА
Општини

Општина Дебар додели 300.000 денари за ублажување на последиците од пожарот во селото Горно Косоврасти

Дебар, 24 септември 2020 () – Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, на жителите од селото Горно Косоврасти, чии плевни со сточна храна и дел на добиток изгореа во пожар на 14 мај им предаде финансиски […]

Во Штип дебата „Постизборни предизвици и ЕУ перспектива“ - МИА
Општини

Во Штип дебата „Постизборни предизвици и ЕУ перспектива“

Штип, 24 Септември 2020 () – Во очекување на преговарачка рамка до крајот на годината и старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, Фондацијата „Конрад Аденауер“ организира серија панел дискусии за приоритетните сегменти […]

Во Велес веќе еден месец нема Комисија за полагање возачки испити - МИА
Општини

Во Велес веќе еден месец нема Комисија за полагање возачки испити

Велес, 24 септември 2020 () – Веќе еден месец кандидатите за возачи од Велес и поширокото подрачје на СВР Велес, во кој се вклучени и Кавадарци, Неготино и Демир Капија не можат да полагаат за […]

Усна јавна расправа за нацрт-одлука за долгорочно домашно задолжување на општина Куманово - МИА
Општини

Усна јавна расправа за нацрт-одлука за долгорочно домашно задолжување на општина Куманово

Куманово, 24 септември 2020 () – Општина Куманово денеска ja организираше јавната расправа во однос на долгорочното задолжување од еден милион евра, средства со кои се планира да се набави опрема за четири јавни претпријатија. Расправата траеше […]

Во Општина Карбинци учениците од одделенска настава се враќаат во училиштата - МИА
Општини

Во Општина Карбинци учениците од одделенска настава се враќаат во училиштата

Штип, 24 Септември 2020 () – Во Општина Карбинци учениците од прво до петто одделение наставата ќе ја следат во училниците. Градоначалникот на Општина Карбинци, Јордан Насев за вели дека добиени се одобренијата од страна […]