Хроника

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

– Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 46–годишен скопјанец, кој со умисла сторил две временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно извршување на кривичното дело „запуштање и малтретирање на дете“. Како што соопшти денеска Јавното […]

Петмина полицајци претепани од дрвокрадци во Велешко
Хроника

Петмина полицајци претепани од дрвокрадци во Велешко

Полициска патрола синоќа била нападната на место викано Кисела вода во атар на велешкото село Степанци, при преземање мерки против лица кои вршеле бесправна сеча и превоз на дрва. Напаѓачите употребиле и тврди предмети врз […]

Меѓународни претставници ќе се запознаат со воведениот зелен коридор на ГП на Табановце - МИА
Хроника

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

– Во Царинска испостава „Табановце“, полициски службеници од Полициска станица Табановце, вчера во задниот товарен дел на паркирано товарно возило пронашле осум лица мигранти, од кои пет од Бангладеш, две од Пакистан и едно од Р.Турција. […]

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна
Хроника

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Во текот на вчерашниот ден (24.09) полициски службеници од Секторот за внатрешни работи приведоа девет лица што со потерница се барааа за издржување на затворска казна и тие се спроведени до казнено поправните институции. Приведени […]

Хроника

Петмина полицајци од кои еден потешко повредени во атарот на село Степанци

 – Во Општата болница во Велес синоќа се донесени петмина полициски службеници кои биле нападнати од дрвократци во атарот на селото Степанци.  Еден од нив имал тешки повреди на главата и по укажаната прва помош, […]

Хроника

Во Скопје 371 санкционирани возачи, од кои 120 за пречекорена брзина

– На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 371 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 16 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 120 прекршоци, како и нерегистрирани и […]

Санкционирани 419 граѓани поради неносење лична заштита на лицето - МИА
Хроника

Санкционирани 647 граѓани за неносење заштитна маска

– Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата санкционирани се 647 граѓани за неносење заштита на лице – маска, информираат од МВР. Со тоа по овој основ од почетокот на неделата досега се изречени […]

Хроника

Починато бебе донесено во Здравствен дом Крушево

На 23.09.2020 во 18.45 часот во Полициската станица Крушево било пријавено дека во Здравствен дом Крушево било донесено бебе, за кое лекар констатирал дека било починато, без видливи траги на насилство. Увид на местото на […]

Општини

Дрвократци нападнале полициски службеници во атар на село Степанци 

– Синоќа околу 20.00 часот на стариот пат село Извор – Прилеп, атар на село Степанци, група на граѓани кои вршеле безправна сеча на огревни дрва ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници од […]

Хроника

Обид за обљуба во близина на фонтаната во Градски парк

На 23.09.2020 во 14.13 часот во Полициската станица Центар, 23-годишна девојка од Скопје пријавила дека во близина на фонтаната во Градски парк, машко лице се обидело да изврши обљуба. Се преземаат мерки за расчистување на […]