Жената од снимката од Виена тврди дека веднаш повикала полиција и ја испратиле дома: Ситуацијата е алармантна бидејќи моето лице е во сите медиуми

danka2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМалата Данка Илиќ (2) исчезна пред десет дена. Потрагата по неа продолжува. Полицијата во Австрија соопшти дека детето на видеото од Виена не е исчезнатото девојче.

Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека продолжуваат интензивните работи за пронаоѓање на исчезнатата Данка и за утврдување на сите околности и факти поврзани со нејзиното исчезнување. Велат дека на терен има повеќе полицајци кои ги испрашуваат и ги проверуваат сите информации.

Таткото на малата Данка, Милош, ги коментираше наводите дека жените кои се појавуваат на видеото од Виена се идентификувани. Тој рече дека не ги видел вестите и дека ги прифаќаат само информациите што ги добиваат од полицијата.

– Не ја видовме таа вест. Никој не не извести. Ние не ги следиме овие приказни од медиумите, комуницираме само со полицијата и тоа е единственото нешто што го прифаќаме како релевантно – изјави Милош Илиќ.

Романката од видеото од Виена рекла дека веднаш контактирала со полицијата, но дека ја испратиле дома.

-Добив неколку пораки дека на социјалните мрежи и на телевизиите во Србија и Романија се шири видео со мојот лик и дека ме бараат поради исчезнато дете. Во неделата веднаш отидов во полиција и побарав помош. Ме советуваа да контактирам со полицијата во Виена, а јас тоа го направив. Ситуацијата е алармантна бидејќи моето лице е во сите медиуми, не знаев што да правам, се исплашив – рекла младата жена.

– Во вторникот отидов во полиција во 21-виот реон, побарав да ми помогнат и да ме заштитат мене, моето дете и мајка ми, само ме испратија дома. Бев многу исплашенa, не знаев што да правам. Се плашев дека ќе останам без работа – изјавила жената за „Космо“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK