Резултати од изборите за ЕУ ​​во Словенија, најмногу мандати освои партијата на Јанша

janez-jansa.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСловенечката демократска партија на Јанез Јанша освои четири од девет словенечки мандати на изборите за Европскиот парламент, објави словенечката државна изборна комисија по преброените половина од гласовите.

Движењето за слобода на премиерот Роберт Голоб освои два мандата и по еден за партијата Весна (зелени), демо-христијанската Нова Словенија и конзервативната Словенечка народна партија (СЛС).

Во проценти, СДС освои 32,25 отсто, Движење за слобода 21,41, Весна 9,88, НСи 8,01 и СЛС 7,56 отсто. Излезноста беше нешто помала од 32 отсто, што е највисока досега на изборите за ЕП во Словенија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK